zpátky

Bezpečnost na internetu: I zpráva od kamaráda vás může stát hodně peněz

Vážení zákazníci,


jestli bychom všichni neměli něco podceňovat, je to v první řadě bezpečnost. V reálném prostředí si své finance jistě dobře hlídáte a nerozhazujete je například při procházce parkem nebo cestou do zaměstnání. Svět internetu kromě nespočtu výhod bohužel poskytuje i velké množství hrozeb a nástrah, které vám vynulují mKonto jedním kliknutím. Prevence a ochrana jsou ovšem poměrně jednoduché. Věnujte prosím pozornost následujícím situacím, které si zaslouží zvýšenou opatrnost a důkladné ověřování:


Zaznamenali jsme nárůst počtu pokusů o získání citlivých údajů za použití podvodných platebních portálů nebo formou zprávy přes Facebook.


Taková podvodná zpráva vypadá jako každá jiná zpráva od vašeho přítele z Facebooku, ve které vás žádá třeba i o drobnou částku na úhradu platby. Obdržíte i odkaz na platební bránu, ve které budete vyzváni k vyplnění přihlašovacích údajů (ID + heslo do internetového bankovnictví), nebo údajů o platební kartě. Pokud vám přátelé o peníze píší běžně, i tak vám v každém případě doporučujeme raději jim zavolat a potvrdit si, že o finance opravdu žádají a následně zvolit například cestu bankovním převodem, než přes platební brány. Přátelům důvěřujte, ale při rozdávání peněz je raději prověřujte. :)


O podobných případech nedávno informoval i server novinky.cz.


Zkontrolovat URL platební brány je určitě dobrá ochrana, je ale dostatečná?


V odkazu jste nic podezřelého nenašli, a usoudili jste tak, že je to skutečná brána a těch pár korun, které kamarád tak nutně zrovna potřebuje na vlak, vás přece nezruinuje, že? Nechceme vás strašit, ale… vlastně i chceme. Je totiž lepší připadat si paranoidní, než přijít o všechny peníze, co myslíte? :) Může se stát, že vám přijde odkaz například na platební bránu PayU, přičemž se bude jednat o správnou adresu i o opravdovou webovou stránku, jen ta vaše platba jaksi odejde ve prospěch někoho, kdo není váš kamarád a na vlak taky nečeká… Nejčastějším případem je dobití kreditu do herních portálů.


Nikomu nepřeposílejte SMS autorizační zprávy - mohlo by vás to vyjít dost draho.


Nejen platební brány a Facebook si říkají o zvýšenou pozornost. I taková neškodná SMS od zdánlivého kamaráda, který si autorizační SMS „omylem“ nechal zaslat na vaše číslo a žádá vás o její přeposlání, může finančně bolet. A že stačí SMS důkladně přečíst a zkontrolovat? To bohužel nestačí. Text SMS může být naprosto správný a na první pohled neobsahuje nic nebezpečného, ale i zpráva o autorizaci platby ve výši 150 Kč může stačit ke stržení mnohem vyšší částky a navíc ne z kamarádova konta, ale z toho vašeho. A taková pomoc příteli, který vám ve skutečnosti žádnou SMS ani neposlal, by vás mohla mrzet hodně dlouho. Takže podobnou SMS smažte, vždyť „nepozorný“ kamarád si jistě může zdarma nechat poslat novou autorizační SMS. Nejčastějšími případy jsou situace, kdy se Vás údajný kamarád snaží vylákat jak k návštěvě podezřelé platební brány, tak k zaslání autorizační SMS. Divili byste se, kolik lidí se už takto nachytalo a místo hřejivého pocitu z pomoci kamarádovi jim zůstaly jen oči pro pláč.


Autorizační SMS samozřejmě nemusí být jen od přátel – pokud vám přijde zpráva k autorizaci, ačkoliv jste teď nic neautorizovali, pak na tom asi bude něco divného, že? :)


Další zásady bezpečnosti naleznete na našich stránkách a určitě sledujte i náš blog, kam podobná upozornění pravidelně publikujeme.


V případě podezření na pokus o zneužití internetového bankovnictví nebo máte-li jakékoliv dotazy ohledně bezpečnosti, kontaktujte mLinku na telefonním čísle (+420) 246 017 777.


Vaše mBank