Abychom se lépe orientovali ve svých financích a dovedli s nimi vhodně nakládat, vytváříme si rozpočty, ať už psané, či nepsané. Ovšem spoustě z nás vlastně až tak moc nepomáhají. Proč? Chyba nemusí být jen v rozpočtu, ani jen v nás, může se skrývat v naší vzájemné spolupráci. Jinými slovy: svůj rozpočet nesmíme nesnášet.
1. Příliš nás škrtí
Je sice krásné, když si nastavíme, kolik za co smíme daný měsíc utratit a den před výplatou nám na účtu zůstane obstojný přebytek. Jenomže utahovat si takhle opasek z ničeho nic každý měsíc začne časem nejednoho z nás pěkně štvát. Jednou se nevejdeme do limitu na jídlo, jednou na zábavu, nakonec se nám celý rozpočet začne zdát k ničemu a přestaneme se jím řídit. Chyba je v tom, že jsme si hned na začátku dali příliš přísná pravidla a snažili se změnit svůj život šokem. Mnohem lepší je rozpočet neustále přizpůsobovat – tu povolit, tu utáhnout, snažit se mu vyjít vstříc, ale nestát se jeho otrokem. Až si vypěstujeme správné finanční návyky, které budeme dodržovat levou zadní, můžeme svůj rozpočet zkusit pomalu zpřísňovat.
2. Špatně jsme si nastavili cíle
„Budu bohatý!“ Ano, to je samozřejmě krásný cíl. Stejně jako koupě domu, auta za pár milionů korun nebo splacení všech finančních závazků. Jenomže náš přebytek na konci měsíce bývá takovým přáním příliš vzdálený a při pohledu na něj ztrácíme motivaci. Je lepší stanovit si jeden dosažitelný a náročnější cíl, například kolik peněz chceme mít na účtu za rok, a pak krátkodobé, snadno dosažitelné cíle, které nám pomohou k němu dojít.
3. Zapomněli jsme na nečekané výdaje
Největší bolest během úspěšného šetření přichází ve chvíli, kdy nám někdo nabourá auto (je jasné, že v 99 % případů to není naše vina!). Kromě toho, že litujeme svého miláčka na kolečkách, musíme sáhnout do uspořených financí a zaplatit potřebné opravy. Pohled na vybrakované spořicí konto přiměje nejednoho z nás hodit flintu do žita. Takovým situacím se samozřejmě nevyhneme a udělat můžeme jediné – založit si v rámci svého rozpočtu spořicí účet určený jen na nečekané výdaje.
4. Nezapojili jsme své nejbližší
To platí zejména v párech, které mají společný rozpočet. Můžeme se snažit šetřit sebevíc, ale když máme společnou domácnost, ba dokonce kreditní kartu s partnerem nebo partnerkou, kteří se naopak nesnaží vůbec, je to bláznovství. Chce to naprosto v klidu si se svou drahou polovičkou sednout a probrat, co je potřeba změnit. Předem si k takové diskuzi připravte argumenty (nejlépe fungují papírové argumenty typu účty a výpisy), ale dejte si pozor, abyste nezněli jako mluvící kalkulačka, to by asi nezafungovalo…
5. Nesnášíme rozpočty
Jenomže ne všechny rozpočty mají podobu tabulek a grafů. Vždyť vy si můžete vyzkoušet celou řadu různých přístupů k finančnímu plánování, než najdete ten pravý pro vás, nebo si vymyslet svůj vlastní styl. Dokonce se dají vymyslet i celkem zábavné systémy odměn…