Příběh ze života
Milena, 51 let: „Používala jsem celá léta jedno heslo. Někdo mi poradil, ať si ho z bezpečnostních důvodů radši změním a nepoužívám všude to samé. Tak jsem si vytvořila hned dvě: heslo123 a heslo321. Abych to nespletla, zapsala jsem si je do Wordu a uložila na plochu. Pak začal tanec! Na můj facebookový profil začal psát někdo mým jménem, do e-mailu už se nedostanu a do internetového bankovnictví taky ne...“
Jak vypadá bezpečné heslo
- Rada za milion: vytvořte si pro každý účet unikátní silné heslo!
- Jak vypadá silné heslo? Každé heslo by mělo být alespoň 12 znaků dlouhé. Mělo by obsahovat velká i malá písmena, číslice i speciální znaky.
- Speciální znaky jsou například &, %, @, ?, ! nebo tečka. Háčky a čárky bohužel některé šifrovací technologie nepodporují, proto je jistější se jim vyhnout.
- Že si takové heslo nemůžete nikdy zapamatovat? Máte dvě možnosti. Můžete si hesla vymýšlet podle nějakého vlastního systému, abyste je dokázali odvodit, když je zapomenete. My doporučujeme druhou možnost – vytvořit si neprůstřelné heslo, jako je třeba „e#GF0RLcB.eSSCotm7“ a uložit si ho do bezpečné klíčenky (označuje se jako password manager), ve které bude bezpečně zašifrované.
- Jaká jsou nejhorší hesla? Třeba 123456, admin, heslo, vaše datum narození nebo jméno1. Špatná jsou vlastně všechna hesla, která obsahují pouze existující slovo nebo jen řadu číslic bez dalších znaků, protože je lze prolomit během pár vteřin.
Nejbezpečnější způsob přihlašování?
- Pomocí biometrie. Podporuje ji většina chytrých telefonů a vy se díky ní můžete do spousty aplikací přihlašovat pomocí svého otisku prstu či obličeje. Ty jsou zcela jedinečné, a proto máte jistotu, že se k vašemu účtu nikdo jiný nedostane.
- Zjistěte více o biometrii. I když si nastavíte biometrii, neměli byste zapomínat na silné heslo. Kombinace silného hesla a biometrie je ideální – když se špatně vyspíte a telefon vás nepozná, heslo je dobrá záloha.