o
Nesdílejte fotky svých průkazů, jízdenek ani letenek

Základy bezpečného chování

o
o
Zapněte si druhý faktor všude, kde to je možné.

Dvoufaktorové ověření

o
o
Bezpečné sdílení zážitku

Podvody na sociálních sítích

o

Základy bezpečného chování

  • Nesdílejte citlivá data. Nikdy nevíte, kdo je na druhé straně a co s nimi může udělat. Rozmyslete si proto, co dáváte na internet, a zeptejte se sami sebe: poskytli byste stejnou informaci cizímu člověku na ulici?
  • Nesdílejte fotky dokladů nebo letenek. Euforie z nového řidičáku rychle vyprchá, když někdo zneužije vaše osobní údaje. S letenkami asi nikdo místo vás neodletí, ale může si přes čárový kód pěkně „pohrát“ s vaší rezervací.
  • Nesdílejte přesnou polohu. Někdy si ani neuvědomujeme, kolik informací o sobě sdílíme. Chcete se třeba pochlubit, kolik jste uběhli? Pozor, jestli spolu s trasou neuvádíte i svou adresu. Některé aplikace také veřejně ukazují vaši polohu 24/7.
  • Nesdílejte zážitky z dovolené v reálném čase. V kombinaci s informacemi o tom, kde bydlíte, je to doslova pozvánka pro zloděje.

Druhý faktor

  • O co jde? Je to další stupeň zabezpečení pro váš účet. K přihlášení potřebujete dva faktory, třeba heslo a speciální kód pro přihlášení, který vám přijde v SMS.
  • Zapněte si druhý faktor všude, kde to je možné. Sice vám to o trochu prodlouží přihlašování, ale významně se tím sníží riziko, že vám někdo ukradne účet třeba na Instagramu nebo Facebooku.

Podvody na sociálních sítích

Sledujte, lajkujte, vydělávejte. Snadné, že? Kdo by nestál o tak lehce vydělané peníze. Jenže, ono je to jinak a věřte, že jakmile se setkáte s podobně lákavou nabídkou, jde zcela určitě o podvod.

 

Pokud už jste na „práci snů z domova“ narazili nebo vás dokonce někdo na sociálních sítích s podobnou nabídkou oslovil, buďte na pozoru.Věnujte pár minut našemu článku, abyste zjistili, jak podobný podvod funguje a jak se chránit.

 

Tentokrát totiž nemusí jít jen o vaše finance ale i svobodu.

Proč by někdo kradl zrovna ten váš? 

Jedna možnost je, že vám ho ukradnou, aby vám ho mohli "prodat" zpět. "Stačí, když zaplatíte a vrátíme vám ho." Nevěřte tomu, k účtu se nedostanete, jen přijdete o peníze.

Druhá možnost je, že vaši identitu využijí k dalším podvodům.

Nikdy nevíte, kdo je na druhé straně. Pod dojmem, že se bavíte s dobrým přítelem, o sobě můžete sdílet víc, než je milé. Od fotek až po přístupová hesla.

Lidé mají od přírody tendenci pomáhat potřebným. Podvodníci toho zneužívají a v těžkých časech vytvářejí online sbírky, které mohou připomínat ověřené charity a liší se jen číslem účtu. Dobře si ověřte, komu posíláte peníze.

Přečtěte si více o tom, co můžete udělat pro svou bezpečnost