Rizika na sociálních sítích
#NaBezpecnostiZalezi
![](/images/icons-stripes/bezpecnost-4x.png)
Romana, 27 let: „Konečně vdaná! Musela jsem se o to štěstí rozdělit, a tak jsem na sociálních sítích sdílela fotku své občanky s novým příjmením. Hned potom jsme jeli na svatební cestu a postovali jsme, jak si užíváme líbánky. Idylka! Až do chvíle, kdy nám zavolala sousedka, že se k nám do bytu někdo vloupal.“
Pozor na lovce druhého faktoru! Žádná metoda není 100%, ani dvoufázové ověření. Představte si, že vaše přihlašovací heslo třeba někde uniklo a podvodníkům k ovládnutí vašeho účtu už chybí jen ten druhý faktor – kód z SMS. Zkusí ho z vás vylákat třeba tak, že vám na chatu napíše „kamarád“, že si k vám na mobil pošle autorizační SMS, protože ten jeho nefunguje. Nebo vám přijde e-mail, který vypadá jako oficiální zpráva od sociální sítě s výzvou k přihlášení. Pozor si dejte také na falešná přihlašovací okna, jež vypadají úplně stejně jako ta pravá. Vyhnete se jim, když se nebudete na přihlašovací stránku proklikávat z odkazů, ale poctivě vypíšete adresu do prohlížeče.
Sledujte, lajkujte, vydělávejte. Snadné, že? Kdo by nestál o tak lehce vydělané peníze. Jenže, ono je to jinak a věřte, že jakmile se setkáte s podobně lákavou nabídkou, jde zcela určitě o podvod.
Pokud už jste na „práci snů z domova“ narazili nebo vás dokonce někdo na sociálních sítích s podobnou nabídkou oslovil, buďte na pozoru.Věnujte pár minut našemu článku, abyste zjistili, jak podobný podvod funguje a jak se chránit.
Tentokrát totiž nemusí jít jen o vaše finance ale i svobodu.
Proč by někdo kradl zrovna ten váš?
Jedna možnost je, že vám ho ukradnou, aby vám ho mohli "prodat" zpět. "Stačí, když zaplatíte a vrátíme vám ho." Nevěřte tomu, k účtu se nedostanete, jen přijdete o peníze.
Druhá možnost je, že vaši identitu využijí k dalším podvodům.
Nikdy nevíte, kdo je na druhé straně. Pod dojmem, že se bavíte s dobrým přítelem, o sobě můžete sdílet víc, než je milé. Od fotek až po přístupová hesla.
Lidé mají od přírody tendenci pomáhat potřebným. Podvodníci toho zneužívají a v těžkých časech vytvářejí online sbírky, které mohou připomínat ověřené charity a liší se jen číslem účtu. Dobře si ověřte, komu posíláte peníze.