Příběh ze života
Míša, 43 let: „Když jsem si konečně našetřila na nový telefon, rozhodla jsem se ten starý prodat. Tak jsem ho dala do továrního nastavení a odnesla do bazaru. Jenže jsem neměla nastavené šifrování dat, takže na mě po pár dnech začaly vyskakovat informace, že se někdo připojuje k účtu. A dokonce mi i začaly chodit zprávy s fotkami, které jsem měla uložené v telefonu. Tohle už nikdy nechci zažít.“
Při pořízení telefonu byste si měli rovnou nastavit i zámek, abyste měli jistotu, že se vám do mobilu nikdo cizí nedostane. Je několik typů zámků:
- Biometrie, tedy otisk prstu nebo sken obličeje, je nejpohodlnější a nejbezpečnější zámek.
- Gesta/znaky představují méně bezpečný způsob, kombinací je totiž jen omezený počet, a navíc prsty na displeji zanechávají stopy, ze kterých je možné kód „rozluštit“.
- Heslo je bezpečná forma zámku, ale není tak komfortní jako přiložení prstu nebo sken tváře.
- Kombinace hesla a biometrie je ideální – když se špatně vyspíte a telefon vás nepozná, heslo je dobrá záloha.
- Šifrování převede data z mobilu do nečitelné podoby – jsou čitelná jen tehdy, když telefon odemknete zvoleným způsobem.
- U telefonů s iOS je šifrování součástí klasického zámku, u zařízení s Androidem je třeba šifrování zapnout ručně v nastavení.
TIP: Pokud telefon prodáváte, nezapomeňte data zašifrovat. Převedení do továrního nastavení je sice dobrý začátek, ale šikovný hacker tato data dokáže obnovit. Pokud budou zašifrovaná, tak z nich nic „nevyčte“.
- Investujte do antivirového programu – ideálně typu NextGen Antivirus (NGAV). Dokáže zabezpečit zařízení mnohem lépe než tradiční antiviry, a navíc dokáže předvídat útoky.
- Máte iPhone? Zkontrolujte si, že máte zapnutý firewall. U telefonů s Androidem není firewall automaticky součástí operačního systému, ale vyplatí se koupit si ho společně s antivirovým programem.
- S každou aktualizací vývojáři píší, co opravili. A to může být návod pro hackery, kde jsou slabá místa původní verze aplikace.
- Zvažte, jaká oprávnění svým aplikacím udělujete. Opravdu potřebuje appka na nákup oblečení mít i přístup k vašim hovorům, zprávám a fotkám?
- Neinstalujte si aplikace z odkazů v SMS ve stylu „Nainstalujte si nejnovější aplikaci na nákupy a získejte slevu 70 %“ nebo „Byla nalezena kritická zranitelnost aplikace, pro opravu si nainstalujte tuto aplikaci“.
- Nepřipojujte se na veřejné wi-fi, pokud to není nezbytně nutné. Raději vždy použijte hotspot a svá mobilní data.
- Na veřejné wifi raději nezadávejte svoje citlivé údaje, jako jsou přihlašovací údaje, hesla, číslo platební karty a podobně.