Příběh ze života
Pepa, 53 let: „Kluci v hospodě mi dali super tip na dárek pro manželku, tak jsem si řekl, že ho rovnou objednám. Připojil jsem se k veřejné wi-fi, co mají v hospodě zdarma, a objednal to z mobilu. Když jsem se ráno vzbudil, zjistil jsem, že mi někdo z účtu poslal platbu do zahraničí ve výši 100 000 Kč. To byla moje snaha tedy pěkně drahá…“
Wi-fi. Když vaše data létají vzduchem
- Úroveň zabezpečení veřejných wi-fi je obtížné zjistit. Řiďte se proto jednoduchými bezpečnostními zásadami a používejte je pouze ke čtení zpráv a podobně.
- V ostatních případech důrazně doporučujeme používat vlastní mobilní data. Hlavně při používání aplikace internetového bankovnictví, při zadávaní hesel a při placení kartou v e-shopech. S mobilním připojením máte jistotu, že vás při komunikaci s bankou nikdo neodposlouchává.
- Při nastavování svého routeru či modemu se o zabezpečení poraďte s technikem. Pokud router nastavujete sami, nastavte si k wi-fi silné heslo.
- Nastavte si kvalitní šifrování. S technologií WPA2 se k vám nikdo bez znalosti hesla nepřipojí. Důrazně doporučujeme vyhnout se starším protokolům WEP a WPA.
- Využijte možnost skrýt jméno vaší wi-fi. Pokud zvolíte v nastavení routeru možnost skrytí SSID, kolemjdoucím ani vašim sousedům se vaše domácí wi-fi v seznamu dostupných sítí nezobrazí. Pokud se ale budete k wi-fi chtít připojit vy, budete muset zadat přesný název SSID.
- Zabezpečte si mobil a chraňte svůj počítač proti útokům. Je to stejně důležité jako využívat jen zabezpečené wi-fi.
- Doporučujeme nainstalovat si antivirové programy. Kvalitní antivirové programy každý den aktualizují svoji databázi škodlivých kódů, které se nově vyskytnou na internetu. Některé z nich také kontrolují aktivitu na domácí wi-fi síti a umožňují použít pro internetové bankovnictví speciální zabezpečený internetový prohlížeč.
1. Nikdy nevíte, kdo veřejnou wi-fi poskytuje a jaká data na ní sleduje. Pokud to jde, vždy radši využívejte mobilní data.
2. Na veřejných wi-fi nikdy nepoužívejte své klíčové účty a přihlašovací údaje, jako je heslo do internetového bankovnictví či k vašemu e-mailu.
3. U méně známých e-shopů používejte raději platební brány, které umožňují dvoufázové ověření (3D Secure), například autorizace pomocí aplikace mBank (mKlíč) či SMS.
4. Mějte v zařízení kvalitní antivirový program (ochrana internetového bankovnictví je většinou sice placená služba, ale za tu jistotu to stojí).
5. Do svého účtu se přihlašujte raději pomocí aplikace mBank než v internetovém prohlížeči. Aplikace garantuje nejpřísněji zabezpečený způsob komunikace.