Registr dlužníků je pro mnoho lidí velkým strašákem. Bankám ale ukazuje, kdo zvládne splácet úvěry a kdo by se jim naopak měl vyhnout. Naneštěstí existují instituce, které ochotně půjčují peníze i žadatelům se záznamem. Jsou však tyto druhy půjček rozumnou volbou?
Co je registr dlužníků?
Registr dlužníků je databáze, která obsahuje informace o lidech a firmách dlužících peníze. Tyto informace zahrnují jméno a kontaktní údaje dlužníka, informace o dluhu a zdroj dluhu, např. banka nebo nebankovní společnost.
Registr dlužníků slouží jako nástroj pro poskytovatele úvěrů a další subjekty, pomocí něhož se mohou rozhodnout, zda danému dlužníkovi schválí úvěr nebo jinou službu.
Banky jsou ze zákona povinny před uzavřením smlouvy o úvěr ověřovat bonitu klienta (klientovu schopnost splácet).
Být veden v registru dlužníků může mít negativní dopad na vaši bonitu. S nedostatečnou bonitou pak nezískáte půjčku nebo jinou službu od finančních institucí. Proto je důležité pečlivě sledovat své finance a včas splácet závazky.
Jsou půjčky bez registru dobrý nápad?
I v případě, že vás banka shledá nebonitním klientem, můžete na trhu nalézt způsob, jak získat půjčku i se záznamem v registru dlužníků. Zpravidla jde ale o služby nebankovních společností nebo soukromníků. Tyto půjčky bez registru mohou být spojené s vyššími úrokovými sazbami a dalšími poplatky. V momentě, kdy nebudete moci úvěr kvůli neférovým podmínkám splácet, vám půjčka může způsobit více škody než užitku.
Jestliže tedy banka shledá, že nejste v situaci, kdy si půjčku můžete dovolit, raději se všem úvěrům vyhněte.
Na koho cílí půjčky bez registru?
Společnosti poskytující půjčky bez registru cílí na klienty, kteří potřebují peníze rychle a bez složitých administrativních požadavků, jako je například prokázání příjmu nebo potvrzení o bezdlužnosti z registru dlužníků. Tyto půjčky často poptávají lidé, kteří mají problémy s úvěrovou historií nebo kteří nejsou schopni splnit podmínky pro získání půjčky od banky.
Mezi klienty, kteří často využívají půjčky bez registru, patří:
- lidé bez stálého příjmu nebo s nízkým příjmem,
- lidé s negativní úvěrovou historií nebo s dluhy v registru dlužníků,
- studenti, lidé na rodičovské dovolené nebo ženy na mateřské dovolené,
- lidé s nízkým sociálním zabezpečením.
Jaká jsou rizika půjček bez registru?
Rizika spojená s půjčkou bez registru mohou být velká:
- Vysoké úrokové sazby – půjčky bez registru bývají spojené s vyššími úrokovými sazbami ve srovnání s těmi, které nabízejí banky nebo jiné tradiční finanční instituce. To může znamenat, že náklady na půjčku budou vyšší, než jste očekávali.
- Další poplatky – kromě vyšších úrokových sazeb nejsou výjimkou ani další poplatky, jako např. poplatek za poskytnutí půjčky, poplatek za sjednání smlouvy nebo poplatek za splátkový kalendář.
- Riziko podvodu – u půjček bez registru existuje vysoké riziko, že se setkáte s podvodníky, kteří se vydávají za poskytovatele půjček bez registru.
- Riziko ztráty majetku – půjčky bez registru bývají často zastaveny majetkem. V případě jejich nesplacení tak můžete ztratit víc než peníze.
Každá půjčka s sebou nese určitá rizika. Proto byste vždy měli pečlivě zvážit, zda úvěr skutečně potřebujete k nákupu nezbytně nutných věcí. Půjčky bez registru jsou ale ještě rizikovější než běžné úvěry. Nejprve vezměte v potaz všechny možné alternativy, než se vydáte cestou, která může vést do dluhové pasti.