zpátky

Brigáda, která vás může stát nemalé peníze i svobodu

Nenechte se zlákat vidinou snadného výdělku. Podvodníci vás dnes nemusí připravit jen o peníze, ale také o svobodu.

 

Nabídkami podvodných brigád se to v online prostoru, zejména na sociálních sítích, jen hemží. Slibují jedinečné výdělky za podezřele nenáročnou práci. Poslední dobou je v kurzu lajkování videí na Youtube nebo přeposílání peněz na cizí účty. Bohužel se ale jedná o „nabídku“ tzv. bílého koně, kdy se klient nevědomky může dostat do střetu se zákonem. Nejenže nevyděláte žádné peníze, ale můžete přijít o vlastní prostředky nebo skončit na policii. Bohužel, ne jako svědek, ale spolupachatel trestné činnosti.

 

 

Co je bílý kůň?

Jde o osobu, která propůjčuje své osobní a další údaje na různé, hlavně ekonomické trestné činy. Vědomě nebo nevědomě. Tedy zjednodušeně řečeno v tomto případě osoba přeposílá peníze, které přijala, na další účty. Sice se na trestné činnosti nepodílí přímo, ale napomáhá jí a tím se stává spolupachatelem.

Jistě, řeknete si, že to se vám nemůže stát, že byste na něco podobného nikdy nepřistoupili. Finta je ale v tom, že to, že jste najednou bílým koněm, se klidně můžete dozvědět až na policii.

 

 

Takže, jak se i z vás může stát bílý kůň?

Sledujte, lajkujte, vydělávejte. Snadné, že? Kdo by nestál o tak lehce vydělané peníze. Jenže, ono je to jinak a věřte, že jakmile se setkáte s podobně lákavou nabídkou, jde zcela určitě o podvod.

Podvodníci své oběti oslovují většinou na sociálních sítích s nabídkou brigády či práce z domova. Často jde o studenty, cizince nebo lidi v tíživé sociální situaci. Jakmile podvodník uspěje s prvním kontaktem, vyplatí za první „práci“ několik drobných částek, aby získal vaši důvěru. Poté vás požádá o stažení aplikace, nejčastěji Telegramu, a další práci podmíní nutnou investicí v řádu až desetitisíců korun. Když je získá, přestane komunikovat a vy o své peníze nenávratně přicházíte.

Další a horší variantou je již zmíněný bílý kůň. Z oběti se stává spolupracovník na „vyšší pozici“. Přeposíláte peníze, které vám přijdou na účet a z těchto částek si už můžete nechávat procenta jako výdělek. V tu chvíli se z vás ale stává spolupachatel a nesete trestní odpovědnost za legalizaci výnosů z trestné činnosti. Lidově řečeno jde o praní špinavých peněz.

 

 

Jak poznáte, že jde o falešnou nabídku práce?

Je to už zmíněné nerealisticky vysoké ohodnocení velmi jednoduché práce. Dalším takovým znakem je, že podvodník po vás chce rodné číslo nebo číslo účtu, peníze předem za „tréninkové materiály“ nebo vám nedává vůbec žádný čas, abyste si nabídku rozmysleli. To vše jsou varovné signály, které nesmíte přehlížet.

Dejte si určitě pozor také na tzv. deepfaky známých osobností. Ani prezident, známý herec z televize či žádná jiná celebrita vám skvěle placenou brigádu rozhodně nenabídne. To mohou být jedině jejich dokonalé mutace vytvořené pomocí umělé inteligence. V neposlední řadě je vhodné společnost, která s nabídkou přichází, zkontrolovat v českém obchodním rejstříku nebo ve veřejně dostupných zdrojích.

 

 

A co dělat, pokud vám už neznámé peníze na účet přišly?

Důrazně doporučujeme nepřevádět je na jiné účty. Tuto skutečnost nahlaste své bance a Policii České republiky nebo administrátorovi sociální sítě.

 

 

Na závěr už jen jednu radu. I když chápeme, že jsou tyto nabídky lákavé, nenechte se, prosím, zmást. Jde o vaše peníze, vaši bezpečnost a také vaši trestní bezúhonnost. Na rozdíl od vás se totiž podvodníci před ničím nezastaví a je jim jedno, že vás vystaví trestnímu stíhání nebo připraví o nemalé částky. Buďte obezřetní.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kategorie:

Aktuality, Bezpečnost