zpátky

Co všechno se najde na bankovce

Běžné bankovky musí mít docela zajímavý život. Jsou to velké cestovatelky, putují z ruky do ruky, z peněženky do peněženky, z kapsy do kapsy, některé měny se dokonce pohybují napříč státy. V oběhu bývají až 10 let a za tu dobu se jim může přihodit ledasco. Na průměrné bankovce najdete minimálně jednu z následujících věcí:


Fleky od jídla a pití
Klasická situace – platíte za čtvrtku pizzy, párek v rohlíku nebo koblihu a na bankovku sáhnete právě tou rukou, kterou jste si před chvílí zašpinili od jídla. Komu se to ještě nikdy nestalo? Minimálně pití vylité na peněženku jistě znáte.


Skvrny od krve
A můžete jen doufat, že se původní vlastník krve jen řízl o papír a vy v ruce nedržíte „svědka“ násilného trestného činu.


Bakterie
Na bankovkách jsou desítky kolonií mikrobů, tisíce bakterií. Mezi nimi se nezřídka objeví i bakterie E.coli nebo salmonelóza, které vám mohou způsobit nepříjemné zažívací potíže.


Telefonní čísla

To by teoreticky mohl být jeden z těch příjemnějších následků používání papírových peněz. Ale chcete to riskovat…?


Izolepa
V lepším případě izolepa, v horším jen trhlina.


Praktická rada na závěr:
Když vám poškozenou bankovku vrátí v krámě, klidně řekněte, že ji nechcete. Obchodník ji odnese do jakékoli hotovostní banky. Pokud jde o běžné poškození (natržení, vyprání pračce, příliš velké skvrny, level salát…) a lze snadno rozeznat, o jakou bankovku se jedná, je banka ze zákona povinna ji vyměnit. Zde bychom se chtěli přimluvit i za prodavače – když nechtějí přijmout poškozené peníze, netrapte je a sami je zajděte vyměnit. S ohořelými nebo rozcupovanými penězi už se musí zajít do ČNB. Abyste v bance dostali zpět plnou hodnotu bankovky, musíte jí donést alespoň ¾, za polovinu dostanete jen půl částky a máte-li méně než ¼, jste bez šance na náhradu.


Bezkontaktní karta je bez bakterií, krve, jídla, zkrátka bez zbytečných starostí :)
 

Kategorie:

Volný čas

Tagy:

bankovky