Asi nejslavnějšími bankovními lupiči jsou dodnes Bonnie a Clyde. Zamilovaný pár vyloupil počátkem 30. let několik bankovních poboček, obchodů a benzinových pump na americkém středozápadě. Podle jejich příběhu vznikl v roce 1967 dokonce oscarový film. Bonnie a Clyde nicméně nepatřili zrovna k těm nejšikovnějším lupičům. Jejich největší kořist nepřesáhla 1500 dolarů a vybírali si jen malé a zapadlé pobočky. Přečtěte si o bankovních loupežích úplně jiné ligy, než jakou hráli Bonnie a Clyde.
Brazílie 2005 – tunelem si došli pro 1,6 miliardy
Během tří měsíců si skupina lupičů prokopala víc než 200 metrů dlouhý tunel k trezorům brazilské centrální banky. Zloději si pronajali dům v blízkosti banky a každý den podle výpovědí sousedů vyváželi z pozemku dodávkou plnou materiálu. Nikoho nenapadlo, že se jedná o hlínu z tunelu do banky. Když byl tunel hotov, kopáči si o víkendu došli k trezorům pro v přepočtu víc než 1,6 miliardy korun. Úspěšně se vyhnuli všem bezpečnostním senzorům, a tak se na loupež přišlo až v pondělí ráno.
Velká Británie 1987 – předstírali zájem o sejf a uloupili 2,4 miliardy
Lupiči pod vedením Itala Valeria Viccei, který už měl za sebou několik loupežných přepadení ve své domovské zemi, předstírali, že si v londýnské bance chtějí pronajmout bezpečnostní schránku. Když je zaměstnanci vzali dolů do trezorů pro VIP klienty, skupina zlodějů omráčila ochranku i personál a vloupala se do sejfů. Ukradli bankovky a klenoty za zhruba 2,4 miliardy korun. Vicceiho policie po čase dopadla. Vysloužil si sice 22 let vězení, ale na druhou stranu v něm měl čas napsat autobiografii.
Velká Británie 2006 – převlékli se za policisty a vzali 2,5 miliardy
Jedna z historicky největších loupeží peněz v hotovosti neproběhla v bance, ale v trezoru bezpečnostní agentury. Pachatelé v převlečení za policisty unesli manažera agentury i s jeho rodinou. Dovezli je do trezoru společnosti, v němž byla hotovost určená pro převoz do Bank of England, a pod pohrůžkou smrti donutili vedoucího i zbývající zaměstnance spolupracovat při loupeži. Díky tomu si mohli celkem pohodlně odnést víc než 2,5 miliardy korun. Peníze si ale dlouho neužili, protože policie nakonec všechny členy loupežného gangu dopadla.
Česká republika 2008 – strážný ukradl z firmy 0,5 miliardy
Největší česká „loupež v hotovosti“ také neproběhla přímo v bance, ale v bezpečnostní agentuře, která pro banky převážela hotovost. Zabezpečení bankovních trezorů je v posledních letech extrémně silné, takže pro zloděje může být snazší ukrást hotovost právě z bezpečnostních agentur nebo při jejím převozu. Zaměstnance pražské bezpečnostní agentury, který si z ní před sedmi lety odnesl 0,5 miliardy korun, policie bohužel zatím nedopadla.
Irák 2003 – Saddám Husajn si „půjčil“ 18,5 miliardy z centrální banky
Těsně před invazí spojeneckých vojsk do Iráku v březnu roku 2003 vybral Saddám Husajn z centrální banky v přepočtu víc než 18,5 miliardy korun. Podle zaměstnanců banky trvala celá operace víc než 5 hodin a údajně jim bylo sděleno, že peníze nesmí padnout do rukou nepřítele. Část peněz se později našla v diktátorově paláci, část se nenašla nikdy.