Řekové prodávající své ostrovy, aby se vymanili z dluhové krize. Američané neschopní splácet hypotéky, které si masově brali počátkem milénia, i když už tehdy museli mnozí vědět, že budou se splácením na štíru. Vývozci ropy, kteří si pomocí černého zlata chtěli vyrovnat účty s těmi, kdo se v Jomkipurské válce postavili na stranu Izraele. Přečtěte si víc o nejznámějších ekonomických krizích posledního století.
Velká hospodářská krize 1929
Asi nejznámější hospodářský kolaps ve světové historii je známý také pod názvem Velká deprese. Několik let strmého hospodářského sešupu odstartoval krach na newyorské burze v říjnu roku 1929. První známky recese se ale začaly objevovat už na jaře. Někteří předvídaví ekonomové mluvili tom, že akcie na amerických burzách by mohly být nadhodnocené a že hrozí jejich propad. Málokdo ale varovným hlasům přikládal pozornost. Nicméně ceny akcií začaly klesat a ve čtvrtek 24. října zaplavila akciový trh mohutná prodejní vlna. V důsledku toho začali panikařit další a další investoři, a protože se najednou chtěli všichni svých akcií rychle zbavit, ceny začaly padat o to rychleji.
Následkem toho krachovaly společnosti a továrny dostatečného kapitálu v zásobě. To způsobilo prudký nárůst nezaměstnanosti. Lidé si začali masově vybírat úspory, ani některé banky však nedisponovaly dostatečným kapitálem, takže mnoho z nich zkrachovalo. Krize se šířila jako lavina a díky provázanosti finančních a obchodních vztahů se přelila až do Evropy. K úplné rehabilitaci hospodářství došlo až koncem 30. let – v této době totiž mimo jiné začaly přípravy na možnou válku, i to mělo svůj podíl.
Ropná krize v 70. letech
V roce 1973 se svět poprvé setkal s velkou ropnou krizí a v praxi se plně ukázalo, jak velký vliv má cena ropy na hospodářský rozvoj. Země OPEC se v té době rozhodly záměrně snížit těžbu této strategické suroviny, a zároveň vyhlásily embargo na vývoz ropy do zemí, které podporovaly Izrael během Jomkipurské války. Důsledkem bylo skokové zvýšení cen ropy, které přineslo sérii ekonomických recesí hlavně v USA a západní Evropě. Až díky tomu si všichni uvědomili, nakolik je současný průmysl na ropě závislý a jak mocnou zbraní může ropa být.
Americká hypoteční krize 2007
Americká krize trhu s hypotékami vyústila v červenci a srpnu 2007 ve finanční propad burzovních trhů v USA. O jejích přesných příčinách se ekonomové a politici dodnes přou, nicméně je jisté, že k ní přispěla takzvaná realitní bublina. Z důvodu snížení úrokových sazeb totiž počátkem milénia rapidně vzrostl počet prodaných domů a tento nárůst, zjednodušeně řečeno, neodpovídal síle tehdejší americké ekonomiky. Kvůli propojení světových finančních trhů a ekonomiky obecně se pak krize z USA přelila i do dalších částí světa. Důsledkem americké hypoteční krize tedy byla světová finanční krize v roce 2008.
Řecká dluhová krize
Za současné řecké zadlužení a finanční krizi prý podle odborníků může hlavně vláda premiéra Kostase Simitise v 90. letech. Předražené veřejné zakázky související s pořádáním olympiády, neefektivní fungování veřejné správy a jejích zaměstnanců, nepořádek a nesrovnalosti ve finančních statistikách – nad příčinami a nejlepším řešením řecké krize si ekonomové a politici lámou hlavy dodnes. Získat peníze se Řecko snaží i poměrně bizarními způsoby, jako je například prodej ostrovů soukromým vlastníkům.
zpátky