Jsou boháči populární i velmi neoblíbení. Třeba takový Steve Jobs se stal pro mnohé ikonou a vizionářem, který si své pohádkové výdělky zasloužil. Na druhé straně italskému politikovi a podnikateli Silviu Berlusconimu, jednomu z nejbohatších Evropanů, jeho peníze většina lidí nepřeje. My se ale raději zaměříme na ty inspirativní a obdivované. Je mezi nimi váš nejoblíbenější boháč?
Bill Gates
Billa Gatese respektují i skalní fanoušci jablečné konkurence. Geniální programátor založil první IT firmu už v sedmnácti letech. Jeho současný majetek se odhaduje na víc než 80 miliard dolarů. V roce 2008 opustil všechny manažerské pozice v Microsoftu. Od té doby se plně věnuje pouze své charitativní nadaci, která mimo jiné bojuje proti AIDS, obrně a černému kašli v rozvojových zemích.
Elon Musk
Tento vizionář investuje do věcí, které jiní označují za nemožné. První velké peníze vydělal jako spoluzakladatel služby online plateb PayPal. Od té doby se věnuje investicím do svých snů – elektromobilů, zelené energie, osídlení Marsu… Stejně jako většina boháčů má svou vlastní nadaci. Peníze z ní putují hlavně na podporu rozvoje solární energie v chudých zemích a v místech postižených přírodními katastrofami.
Lionel Messi
Spolu s Cristianem Ronaldem zřejmě nejoblíbenější a zároveň nejbohatší fotbalista současnosti. V porovnání s nejmajetnějšími lidmi světa jsou ale fotbalisté a ostatní vrcholoví sportovci celkem žabaři. Messiho jmění se odhaduje zhruba na 200 milionů euro. Přízeň davů si získal nejen výkony na hřišti, ale i nadací podporující vzdělávání chudých dětí založenou v roce 2007. Lidi navíc dodnes dojímá Messiho životní příběh. Jeho rodiče si nemohli dovolit léčbu růstové poruchy, talentovaného chlapce si ale vyhlédl klub FC Barcelona a po přestěhování z Argentiny do Španělska mladému fotbalistovi léky zaplatil
Madonna
Z chudých poměrů pochází i finančně nejúspěšnější umělkyně všech dob – a zároveň jedna z nejúspěšnějších podnikatelek všech dob. Za vysoké výdělky totiž vděčí svým obchodním schopnostem víc než svému zpěvu. Bohužel ji však mnozí osočují z toho, že k obchodním účelům a hlavně vlastnímu zviditelnění používá i charitativní projekty, a to zejména v Africe.
Mark Zuckerberg
Programátor, podnikatel a hlavně šéf Facebooku spustil tuto sociální síť v roce 2004 ze svého studentského pokoje na Harvardu. Sám tehdy určitě netušil, že o jedenáct let později bude patřit k nejbohatším lidem světa. Jeho majetek je odhadován na víc než 42 miliard dolarů. I přes tohle pohádkové bohatství se ale Zuckerberg snaží zůstat normálním člověkem. Je jedním z těch, kdo se připojili k výzvě Billa Gatese a věnuje minimálně polovinu všech svých ročních příjmů na charitu. Předloni navíc věnoval charitativní organizaci Silicon Valley Community Foundation osmnáct milionů akcií Facebooku, jejichž hodnota tehdy byla téměř miliarda dolarů.
Ivo Lukačovič
Oblíbené boháče ale nemusíme hledat jen za hranicemi. Zakladatel Seznamu je lidem sympatický mimo jiné tím, že pro svůj úspěch musel leccos obětovat a nevzdával se ani tehdy, když situace nevypadala růžově. Ve 4. ročníku se rozhodl odejít ČVUT a vzdal se tak akademického titulu. To proto, aby se mohl naplno věnovat svému podnikání. Začátky tohoto vyhledávače totiž nebyly vůbec jednoduché. V době, kdy Lukačovič začínal, byl internet v Česku pro lidi velká neznámá. Seznam si proto zpočátku nedokázal vydělat ani na splácení investic do hardwaru a pronájmu kanceláří. Lukačovič se ale nevzdal a až časem se ukázalo, že to bylo dobře.
Většina z nás asi přeje bohatství hlavně těm, kdo se dokázali vypracovat z chudých poměrů. Úspěchy šťastlivců s bohatými rodiči bývají často považovány za méně významné, protože jejich cesta k výdělku se může zdát snazší. Příkladem je třeba americký magnát Donald Trump, o němž se někdy říká, že je bohatý jednoduše proto, že byl bohatý jeho tatínek. Kdo si podle vás své peníze zaslouží nejvíc? Sportovci, kteří si je takzvaně vydřou na hřišti? Podnikatelé přicházející s přelomovými nápady a vynálezy? Zpěváci a herci obdivovaní tisíci fanoušků a vytvářející hudbu a filmy druhým pro radost?