zpátky

Víte, co způsobilo americkou hypoteční krizi? Není na škodu si to připomenout

Přesně před sedmi lety, v září roku 2008, padla v USA jedna z největších a nejstarších investičních bank – Lehman Brothers. Americký finanční obr tehdy musel vyhlásit bankrot, který je dnes vnímán jako jeden z klíčových momentů pro začátek světové finanční krize. Nicméně pád Lehman Brothers byl jen vyvrcholením dlouhodobějších potíží, do kterých se tehdy dostal americký hypoteční trh a na něj napojené finanční instituce. Světovou finanční krizi v roce 2008 (a doznívající ještě dnes) tak můžeme vnímat jako důsledek americké hypoteční krize.


Banka Lehman Brothers působila na trhu déle než 150 let. V roce 2008 se jí však staly osudnými hlavně špatné investice do realit v hodnotě 60 miliard dolarů a také neschopnost najít investičního partnera, který by ji zachránil. Americký centrální bankovní systém (FED) jiným problémovým finančním institucím v minulosti několikrát pomohl, protože se obával, že by jejich pád mohl vyvolat krizi v celém systému. V případě Lehman Brothers už ale peníze daňových poplatníků k dispozici dát nechtěl. Americká vláda tak banku nechala po pěti dnech krizových jednání padnout. Jenomže v Lehman Brothers měly peníze i další banky včetně evropských. Velkou měrou se díky tomu dostaly do podobných potíží a finanční krize se vesele přelila až za oceán. Jen o necelé dva týdny později uzavřela americká vláda největší domácí spořitelnu Washington Mutual. A její pád se stal největším krachem v historii bankovního sektoru USA.


Pojďme se ale vrátit zpátky na začátek světové krize – tedy k americké hypoteční krizi. Vysvětlit její přesné příčiny vůbec není snadné, ale velmi zjednodušeně řečeno stály za krizí amerického hypotečního trhu nesplácené hypotéky poskytované klientům se špatnou úvěrovou minulostí. Lidsky řečeno – vlastní dům si na hypotéku pořizovali i ti Američané, kteří si to prostě a jednoduše nemohli dovolit a kterým by banky správně hypotéku vůbec poskytnout neměly.


Americké bankovní instituce spolu s investory ale počátkem milénia rozjely neskutečný kolotoč hypotéčních úvěrů. Domácnosti nakupovaly domy, bankéři a investoři profitovali z úroků a přitom si nikdo neuvědomoval, že se jedná o časovanou bombu. Lidé postupně nebyli schopni své hypotéky splácet a domy propadaly do rukou bank a investorů, kteří se následně snažili tyto nemovitosti prodat, což samozřejmě nebylo snadné. Už v roce 2006 se konfiskace zadlužených domů v USA dostala na rekordní úroveň. Naopak prodej nových rodinných domů začal v témže roce rapidně klesat. Přibývalo nesplacených a předčasně ukončených hypoték. Úrokové sazby začaly stoupat. A na jaře 2007 byl počet nesplácených hypoték a zkonfiskovaných domů ještě vyšší než v předchozím roce. Pravidla nabídky a poptávky jsou neúprosná, takže cena nemovitostí logicky rapidně klesla, došlo ke zhroucení trhu s nemovitostmi a finanční instituce jako například v úvodu zmiňovaná banka Lehman Brothers již nebyly schopné své závazky zvládat.


V okamžiku krachu Lehman Brothers se začaly dále propadat akciové trhy nejen v USA, ale postupně i v Evropě a Asii. Pouhé hypoteční úvěry přestaly být hlavním důvodem pokračování krize, která se v tu chvíli kvůli propojenosti světové ekonomiky změnila z americké hypoteční krize na finanční světovou krizi. Její důsledky dle mnohých odborníků pociťujeme dodnes.

Kategorie:

Aktuality, Volný čas