zpátky

6 podivných historický platidel: mušle, šátky, kakaové boby a další

Díky bezhotovostním převodům peněz a platebním kartám dnes ani nepotřebujete peněženku. Kdybyste ale žili na ostrově Yap v Tichomoří, stejně by vám peněženka nestačila. Ještě v 19. století se tam platilo téměř třímetrovými kameny. Jaké další bizarní předměty se dřív používaly k placení?


Mušle Kauri
Drobnými ulitami mořských mlžů jste mohli svého času platit v mnoha částech světa – v Indii, Číně, Africe a také v Indonésii. Přesné datum, kdy a kde se tyto mušle začaly používat, je těžké vystopovat. První dochovaná zmínka pochází z období dynastie Shang v Číně, její vláda se datuje do let 1765-1122 před naším letopočtem. Zřejmě se s nimi ale platilo už dávno předtím. Na některých místech Afriky se tyto mušle běžně používaly k placení ještě v 19. století.


Plátěné šátečky

České sloveso platit prý pochází ze slova plátno. V 10. století se totiž na našem území používaly k placení látkové šátečky. Výhoda těchto šátečků spočívala mimo jiné v tom, že se v případě potřeby „drobných“ daly dobře trhat na menší kousky.


Kakaové boby

Aztékové používali kakaové boby nejen k přípravě nápoje, ze kterého vzešla dnešní horká čokoláda, ale také s nimi platili. Jakou měly tyto plody hodnotu? Podle některých historických pramenů se dal v 16. století pořídit za 100 bobů krocan, za 30 bobů králík a za 1 bob rajče.


Kusy vypálené hlíny

V Sumerské říši, která je jednou z nejstarších civilizací světa, se kolem roku 4000 před naším letopočtem platilo vypálenými kousky hlíny. Rozličné tvary měly různou hodnotu. Například kulatý tvar měl cenu zhruba jedné ovce, tvar půlměsíce se dal směnit za určité množství zlata.


Několikametrové kamenné kotouče

Na ostrově Yap v Mikronésii se platilo obřími kamennými kruhy, které měly v průměru až čtyři metry. Kdo si mohl dovolit na ostrůvek, kde jinak žádné kameny nejsou, na lodi přivézt tak velký kámen, ten byl v očích ostatních považován za boháče a za svůj kámen mohl požadovat téměř cokoliv. Tyto obří kamenné “mince” jsou na ostrově v Tichomoří k vidění dodnes.


Dřevěné klacíky
Od 12. století se v Anglii k placení daní používali ohlazené dřevěné klacíky, kterým se říkalo talley sticks. Za dřívka se ale nedalo pořídit cokoliv, platily se s nimi pouze daně, a to až do roku 1826. V roce 1834 nařídil parlament Spojeného království znehodnocení této měny tím, že se spálí. Oheň se ale vymkl kontrole a následně chytila i budova parlamentu.
 

Kategorie:

Aktuality, Volný čas