zpátky

Jaká rizika hrozí vaší kartě?

Placení kreditní nebo debetní kartou je skvělá myšlenka – a stejně jako řada dalších skvělých myšlenek může být v nesprávných rukou zneužitá. Naštěstí stačí dodržovat několik bezpečnostních pravidel, abyste se nestali obětí podvodu. Někdy je ale lepší vysvětlit si, v čem podvod spočívá, aby si klient to naše věčné poučování lépe zapamatoval.


Už jsme vám psali o mýtech, které kolují o bezkontaktních kartách. Tentokrát se jim tedy věnovat nebudeme, ale vřele doporučujeme přečíst si článek Vyvracíme 5 nejčastějších mýtů o bezkontaktních platbách. V následujícím textu upozorňujeme na reálná rizika spojená s platebními kartami. Ale nebojte – i o tom, jak svou kartu a tím i sebe ochránit, už jsme napsali. Stačí se řídit pravidly vyjmenovanými v blogu Jak předejít vybílení vašeho konta. Pokud některé z pojmů v tomto článku neznáte, s velkou pravděpodobností najdete jejich vysvětlení v našem slovníčku k platebním kartám.


Krádež identity

V případě zneužití citlivých údajů o vaší kartě či účtu se mluví o finanční krádeži identity. Za citlivou informaci se považuje jakýkoli údaj, který pomůže určit vaši osobu. Citlivá informace je i PIN nebo bezpečností kód na kartě. Pachatel pak může vaším jménem nakupovat nelegální zboží, využívat služby a pak za ně neplatit nebo dokonce uzavírat smlouvy. A je velmi těžké dokázat, že na vině nejste vy, protože vaši identitu někdo zneužil. Právě proto se opravdu vyplatí sjednat si pojištění online identity.


Zneužití údajů pro nákup na internetu

Stačí, abyste svou kartu nechali někde ležet bez dozoru nebo ji při placení pustili z ruky. Při platbách na internetu se PIN nevyžaduje, takže číslo karty, datum expirace a kontrolní kód na zadní straně bohatě stačí k nákupům v e-shopech. Podvodník může údaje z vaší karty použít jen občas k drobným nákupům, aniž byste si jich všimli. My si proto raději prostřednictvím internetového bankovnictví nebo aplikace v mobilu pravidelně kontrolujeme historii transakcí.


Padělání podpisu

Nejen všechna ta číslíčka, ale i váš podpis na kartě má velkou cenu. Jeho zfalšování může mít ve výsledku horší, především dlouhodobější důsledky, než když vás někdo připraví o peníze na kontě.


Zneužití účtenky po platbě kartou
I na účtence, kterou po platbě kartou necháte v obchodě, může stát dostatek informací, s nimiž šikovný pachatel dokáže naložit. Některé terminály stále ještě tisknou účtenky s vypsaným číslem účtu a expirací karty. Paku už jen stačí, aby si zloděj při platbě všiml, jaký má vaše karta CVV/CVC kód. Vyhazujte účtenky buď až doma, nebo je nejprve důkladně roztrhejte.


Phishing
I klienti mBank byli nedávno vystaveni on-line útoku podvodníků. Vše o tom, jak takový phishing vypadá a jak postupovat, stanete-li se jeho obětí, najdete v článku Pozor! Phishingový útok na mBank.

Skrytá zařízení v bankomatech (Skimming)

Organizované skupiny zločinců dokáží instalovat čtecí zařízení přímo do bankomatu. Díky miniaturnímu kamerovému systému pak mohou získat váš PIN nebo údaje z magnetického proužku na kartě (skimming). Častý a dobře známý způsob krádeže karty je umístění plastového obdélníčku se smyčkou do otvoru, kam kartu vkládáte. Karta se v něm zachytí a vy už ji nezískáte zpět. Takže kdyby se vám stalo, že bankomat kartu nevrátí, ihned kontaktujte provozovatele bankomatu i svou banku. Rozhodně je bezpečnější používat zabezpečené bankomaty přímo na pobočkách bank apod. než vybírat peníze ze zařízení umístěného jen tak na ulici.


Tohle jsou jen ty nejběžnější způsoby zneužití platebních karet. Podvodníci jsou vynalézaví, dávejte si tedy na svou kartu dobrý pozor. Pokud zjistíte, že vám ji někdo ukradl, nebo v historii účtu najdete záznam, o kterém nic nevíte, ihned zavolejte na mLinku nebo kartu rovnou zablokujte. V případě krádeže nezapomeňte kontaktovat i policii!