zpátky

Co rozhodně udělat, když ztratíte chytrý telefon

Neznáme člověka, který by nikdy nic neztratil. A telefony se ztrácejí obzvlášť rádi. Je úplně jedno, jestli jste mobil někde zapomněli, vypadl vám z kapsy nebo vám ho z ní někdo vytáhl. Nikdy nevíte, komu se dostane do rukou, a proto byste měli postupovat podle rad v našem článku.


Předpokládáme, že vaše první – a velmi správná – reakce bude zavolat svému operátorovi, nahlásit mu ztrátu zařízení, blokovat SIM kartu a zařídit si novou. U toho by ale zůstat nemělo.


Mobilní bankovnictví

Dnes už je zcela běžné nosit si svou banku v mobilu. Pokud mobilní aplikaci máte, neriskujte, že se do ní dostane někdo cizí. Zrušte spojení mezi mobilním telefonem a svým bankovním kontem. Máte-li naši mobilní aplikaci, můžete to udělat jednoduše po přihlášení do internetového bankovnictví v sekci Nastavení – Zabezpečení – Přístup do banky. U ztraceného zařízení pak zvolíte Zablokovat přístup.


 

Hesla
Dostane-li se váš mobil do rukou nečestné, ale schopné osoby, není v bezpečí ani váš e-mail, facebookový účet nebo jiné aplikace. Ve vašich soukromých zprávách se skrývají citlivé informace a vaši e-mailovou adresu lze zneužít různými způsoby, mezi nimi i k získání dalších přístupových údajů. Raději si tedy změňte všechna přístupová hesla, která jste na svém telefonu používali.


Prevence
Nejlepší je, připravit se na možnost ztráty telefonu předem. Své soukromé údaje byste měli chránit a naštěstí existují nástroje velmi ochotné vám s tím pomoct:


Zámek klávesnice
Tak zaprvé – nastavit si heslo pro odemykání klávesnice telefonu je něco, co udělat chcete, ne věc, která vás zbytečně zdržuje! :) PIN kód totiž platí jen pro vaši SIM kartu, ale k aplikacím na telefonu se hanebný lump dostane i bez ní. Zaheslovaná klávesnice už blokuje přístup do telefonu samotného. Zamykat si ji je minimum a první krok k ochraně při ztrátě zařízení.


Aplikace na ochranu proti zlodějům
Zvažte instalaci aplikace, která zhýralým padouchům značně zkomplikuje nakládání s vašimi soukromými údaji. Na první pohled v telefonu není vidět, ani po obnovení původního nastavení z mobilu nezmizí. Nabízí funkce jako fotografii tváře zloděje, vyhledání pomocí GPS nebo spuštění hlasité sirény. Někdy bývá součástí antiviru, ale lze ji stáhnout i samostatně. Patří mezi ně třeba Android Lost, Avast Anti-Theft, Cerberus proti krádeži. Poohlédněte se po nějaké takové vychytávce na internetu.


GPS vyhledání

Nový telefon už dnes většinou koupíte s možností zaregistrovat se na webu jeho výrobce. Pomocí svého účtu pak můžete vysledovat, kde se mobil toulá, a to přes GPS signál. Výrobci navíc sami ochotně radí, jak ztracený telefon dohledat. Službu nabízí Samsung, Apple, Microsoft a další.


Na závěr už jen podotýkáme, že je celkem praktické mít kontakty uložené v cloudu (třeba jako součást svého Google účtu), ať je pak nemusíte zase všechny shánět. A příště, až ztratíte svůj mobil – ne že bychom vám to přáli – můžete si být jistí, že tím neuděláte radost nikomu, kdo si ji nezaslouží.
 

Kategorie:

Aktuality, Bezpečnost