Češi si ve vlastním bydlení obzvlášť libují, víc než jiné evropské národy. Spousta z vás už hypotéku má a vyzná se. Pokud půjčku na bydlení teprve zvažujete, rádi vás necháme nahlédnout do zákulisí jejího schvalovacího procesu v mBank.
mHypotéku Light si můžete vzít na rodinný dům či byt, celoročně obyvatelnou nemovitost k vaší osobní rekreaci nebo stavební pozemek. Poskytujeme i americkou hypotéku, a to s nejnižší úrokovou sazbou ze všech našich úvěrových produktů . Nabízíme ji plnoletým lidem způsobilým k právním úkonům. Můžete o ni zažádat sami, jako pár, dokonce jako čtveřice, každý žadatel ale musí mít stálý zdroj příjmů. Splňujete-li tyto podmínky, neváhejte přistoupit k prvnímu z následujících deseti kroků.
1. Kontakt |
Vyhledejte našeho poradce a domluvte si s ním schůzku. Společně nejlépe zjistíte, který produkt je pro vás nejvhodnější. Na základě toho pak náš specialista připraví nabídku přesně pro vás včetně kalkulace. Předběžný výpočet můžete provést i sami na kalkulačce hypotéky na našem webu.
2. Sepsání žádosti, vyhodnocení registrů |
Máte-li vybráno, sepíše s vámi náš zaměstnanec žádost o úvěr. Až bude znát vaše osobní údaje, zkontroluje, zda nemáte takový záznam v registru, který by poskytnutí půjčky bránil. Nahlížíme do registrů CBCB, CNCB a Solus. Záznam sám o sobě ještě není důvodem k zamítnutí hypotečního úvěru, vaši žádost hodnotíme komplexně a rozhodujeme se i podle dalších faktorů!
3. Shromáždění dokumentů |
Smlouvu samozřejmě nemůžeme vyčarovat jen tak ze vzduchu – potřebujeme od vás několik základních informací, podle kterých nastavíme výši úroku a připravíme splátkový kalendář. V předchozích dvou bodech jsme se dozvěděli, za jakým účelem si hypotéku chcete brát (v případě, že žádáte o účelovou), ujasnili si, zda si hypotéku vezmete sami, nebo spolu s někým dalším, jaké jsou vaše příjmy a závazky, jakou hodnotu má nemovitost, kterou budete ručit, jakou výši hypotečního úvěru si představujete a tak dále. Na základě toho všeho vám sdělíme, jaké dokumenty potřebujeme, abychom mohli hypoteční úvěr schválit. Vyřízení těchto náležitostí vám zabere zhruba jeden týden.
4. Schvalování úvěru |
Po dodání potřebných papírů dají naši experti hlavy dohromady. Záleží na účelu úvěru, ale obvykle do týdne vyhodnotí vaši konkrétní situaci, navrhnou podmínky, za kterých vám hypotéku poskytneme, a podle toho připraví smlouvu.
5. Seznámení se schválenými parametry |
Samozřejmě vás seznámí se všemi podstatnými skutečnostmi uvedenými ve smlouvě a dá vám čas na její prostudování. Pokud s něčím nebudete souhlasit, můžeme ještě společně zkusit najít kompromis.
6. Podpis dokumentu |
Teprve až se shodneme na finálním znění smlouvy o vaší hypotéce, společně ji podepíšeme.
7. Vinkulace pojistného plnění a vložení zástavní smlouvy na katastr |
Samotná smlouva mezi bankou a klientem ještě nestačí. Je potřeba doladit pojištění nemovitosti a zvěčnit naši dohodu v katastru nemovitostí. Jak vinkulační formuláře, tak zástavní smlouvy pro vklad, tedy určené pro katastr nemovitostí, od nás samozřejmě obdržíte. Stačí je pouze donést na katastrální úřad a do vaší pojišťovny.
8. Odevzdání podkladů
Blížíme se ke konci – je čas donést do banky všechny podklady nutné pro čerpání hypotéky, na kterých jsme se dohodli a zapojili je do smlouvy.
9. Čerpání úvěru |
Nejpříjemnější částí celého procesu, který spolu navíc provedeme zcela zdarma, je okamžik, kdy peníze zacinkají na kontě. Nebo spíš zapípají, pokud máte nastavené notifikace. Ve smlouvě se stanoví, jestli budete peníze čerpat jednorázově, nebo postupně. Pokud je budete čerpat postupně, ve chvíli jejich úplného vyčerpání se může změnit výše splátky v souladu s vaší smlouvou.
10. Splácení úvěru |
Po zařízení veškerého papírování a vyčerpání úvěru už budete jen zvelebovat svůj nový byt nebo dům a splácet poskytnutý úvěr. Vedení úvěrového účtu pro vás bude zcela zdarma, neúčtujeme poplatky za vedení účtu u žádného z našich produktů. Jaké jsou možnosti splácení úvěru u mBank a jak můžete ušetřit, vám napíšeme zase příště.
Slovníček pojmů
Hypotéka = úvěr, za který ručíte nemovitostí.
Účelová hypotéka = je určena ke konkrétnímu účelu, obvykle ke koupi nemovitosti, výstavbě nebo refinancování hypotéky od jiné banky, ale lze ji použít třeba i k vypořádání dědických podílů.
Neúčelová hypotéka = nemusíte uvádět, za jakým účelem si chcete půjčit peníze, naše neúčelové hypoteční produkty jsou investiční hypotéka (pro investici do nemovitosti určené k pronájmu), americká hypotéka a konsolidace jiných závazků.
Vinkulace = omezení dispozičního práva, chrání věřitele, používá se při pojišťování věci, na kterou si dlužník půjčil – věřitel má díky vinkulaci právo nakládat s financemi z pojistného plnění (pokud klient poctivě splácí, pojistné plnění lze utratit za opravy nemovitosti, pokud nesplácí, využije banka peníze z pojistky na uhrazení dluhu).
CBCB = Czech Banking Credit Bureau, a.s. provozuje Bankovního registru klientských informací, jejím prostřednictvím si banky vyměňují informace o bonitě a důvěryhodnosti klientů.
CNCB = Czech Non-Banking Credit Bureau, z.s.p.o. zajišťuje a předává informace vypovídající o bonitě, důvěryhodnosti a platební morálce klientů leasingových a úvěrových společností.
Solus = registr fyzických osob poskytující informace o dlužnících.