zpátky

Kámen místo psa vám může vydělat tisíce

Není všechno zlato, co se třpytí. A každý kámen, na kterém se dá zbohatnout, není drahokam. K penězům si přijdete i díky úplně obyčejným oblázkům, pokud je ovšem budete vydávat za domácí mazlíčky nebo je vyndáte z trávicího traktu zvířat či lidí. Kdo nevěří, ať si přečte náš kamenný blog.


Kámen místo psa či kočky?
Psa musíte venčit a krmit, kočka si o všechno brousí drápy, ale kámen vám bude dělat jenom radost a vůbec nic po vás nebude chtít. Představa kamenů jako domácích mazlíčků se může zdát úplně zcestná, i přesto s tímto nápadem americký podnikatel Gary Dahl v 70. letech uspěl. Údajně ho inspirovaly stížnosti jeho přátel – že musí pořád venčit své psy nebo se starat o děti. Gary tehdy z legrace prohlásil, že v tom případě by pro ně byl ideálním společníkem kámen, který jen leží, nic nedělá a nic nechce.


Nápad se mu později rozležel v hlavě, a tak po čase skutečně začal prodávat kameny zabalené v krabičkách vystlaných senem a opatřených dýchacími otvory. Spolu s kamenem a jeho příbytkem posílal zájemcům i brožurku s instrukcemi, jak se o kamenného mazlíka starat a jak ho vycvičit. Zatímco povel „zůstaň!“ prý kámen zvládne velmi rychle, „dej pac!“ je pro něj obrovský problém. Zájem o kamenné společníky byl kupodivu obrovský. Dahl jich údajně během několika let prodal přes 1,5 milionu. Vzhledem k tomu, že jeden kámen v krabičce s návodem prodával za 4 dolary, přišel si na slušné peníze a následně si za ně otevřel svůj vlastní bar.


Kámen ze střev
Bezoár je pro mnohé poměrně nechutná věc, která se ale v celé řadě zemí ještě dnes těší velké úctě. V podstatě jde o kámen, který vznikl postupným hromaděním nestrávených zbytků v trávicím traktu živých tvorů, třeba lidí, koz, velbloudů, opic nebo gazel. Na pohled se ale bezoár, na jehož povrchu se obvykle usadí vrstva vpáníku, podobá klasickým kamenům. V Indii a Tibetu ho tradiční medicína stále používá. Skutečně velké bezoáry se v aukcích prodávají řádově za tisíce dolarů. Docela dost peněz za něco, co vzniklo ze zbytků jídla v žaludku nebo střevech, nemyslíte?


Ukradené kousky Stonehenge

Komplex menhirů a kamenných kruhů přitahuje nejen turisty s cílem pořídit originální selfie, ale i „obchodníky“ s cílem přivydělat si. Angličtí památkáři varují, že pokud budou kusy kamenů ze Stonhenge ubývat stejným tempem jako dosud, hrozí, že z monumentu za chvíli nic nezbyde. Úlomky kamenů pocházející údajně právě ze Stonehenge se na internetu prodávají od 300 Kč výš. Za jeden výlet s větším batohem si tak nepoctivý návštěvník s kamenickým kladívkem může přijít na hezkých pár tisíc.


Podle nás je Stonehenge rozhodně hezčí pohromadě, než rozkouskovaný po všech koutech světa. Navíc existují lepší způsoby, jak si udržet korunu – třeba správné nakládání s financemi a poctivá práce :)
 

Kategorie:

Aktuality, Volný čas