Ono se to lehko řekne, vybrat si bankovní konto, ale jak poznat to pravé, když je člověk mladý a s žádnou bankou ještě nikdy neměl tu čest? Poradíme vám nejen, na co se soustředit při výběru, ale také při samotném používání vámi zvoleného účtu.
Než začnete ze všech stran studovat konta, prostudujte sami sebe
O tom, jestli pro vás daný účet bude výhodný, rozhodují z velké části vaše finanční zvyky, nároky a požadavky. Každému zkrátka vyhovuje něco jiného. Položte si tyto otázky:
Jaký budu mít měsíční příjem?
Některé banky zohledňují, kolik peněz vám každý měsíc přijde na účet, a od toho se pak odvíjí případné poplatky. Pokud víte, že na váš účet poputuje jedině vaše výplata nebo kapesné od rodičů a že vše spolehlivě utratíte ještě před koncem měsíce, vyberte si banku, která takové omezení nemá.
Kolik peněz každý měsíc utratím v hotovosti a kolik kartou nebo převodem?
V dnešní době se dá kartou platit téměř všude a člověku stačí mít po kapsách jen drobnou hotovost na to nejnutnější. Pokud o sobě víte, že jste hlava děravá a běžně ztrácíte peněženky, klíče nebo telefony, asi uvítáte, když nebudete mít celou výplatu v peněžence. Výběry z bankomatů navíc bývají podmíněné – zjistěte si předem, jaké má daná banka podmínky pro jejich využívání. Stejně důležité jsou i podmínky pro využívání platebních karet, ať už s nimi platíte v obchodě, nebo na internetu. Některé instituce vás za aktivní používání karty zvýhodní. Odchozí platby do jiné banky prováděné jako příkaz přímo z účtu zase někdy bývají zpoplatněné. Chystáte-li se platit například za internát nebo kolej, dohledejte si, na kolik peněz vás tyto transakce vyjdou.
Jak často budu chtít chodit na pobočku?
Nejspíš vše, co půjde, vyřešíte radši sami přes internet nebo po telefonu, a to i když budete mít pobočku hned za rohem. Fronty zkrátka nikdo nemá rád…
Tip mBank: Přečtěte si na internetu recenze na internetové bankovnictví a mobilní aplikaci, přes které budete svůj účet spravovat.
Při hodnocení bankovních produktů se nezaměřujte jen na studentská konta
Dřív nebo později se budete poohlížet i po běžném účtu a ušetří vám spoustu času, když nebudete muset měnit rovnou celou banku. Rozhodování mezi více výhodnými studentskými účty nebo konty pro mladé vám tak usnadní posouzení toho, co vám banka může nabídnout v budoucnu (ačkoli je jasné, že nabídka se časem ještě změní, strategie a filosofie banky může zůstat stejná).
Nezanedbejte ani spořicí účty. V případě nečekané finanční injekce od příbuzných nebo třeba vyplacení úrazové pojistky se vám budou hodit.
Zdravé finanční návyky
Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš – velké moudro. A tak se od spořicích produktů dostáváme k rozumnému hospodaření s penězi. Zkuste dodržovat následující 3 pravidla.
Kontrolujte, co se na vašem účtu děje
Alespoň jednou týdně zkontrolujte historii transakcí na svém účtu. V době chytrých telefonů a bankovních aplikací není vůbec problém mrknout na to každý den. Pravidelná kontrola má hned dvě výhody: včas odhalíte, že se někdo případně naboural do vašeho účtu a krade vám peníze a zároveň si uvědomíte, za co možná zbytečně moc utrácíte vy sami.
Vytvářejte si finanční rezervu
Někteří lidé se v euforii ze svého prvního konta nebo prvního pravidelného příjmu zapomenou krotit, nakupují všechno, co se jim zalíbí, a neuvědomují si, že si tím pěstují poměrně nebezpečný zlozvyk. Začít šetřit je mnohem snazší hned na začátku, než po letech utrácení. Pokud jste doteď moc peněz neměli, snažte se z navýšeného příjmu každý měsíc odložit určitou částku stranou třeba na spořicí účet, který bývá v produktovém portfoliu většiny bank. Může vás dohnat nějaký neplánovaný výdaj a v takovém případě je vždy lepší sáhnout do úspor než se zadlužit.
Sledujte dění ve své bance
Situace na finančním trhu se neustále mění a banky se jí musí přizpůsobovat. Nenechte se zaskočit změnami v podmínkách, sledujte informační kanály své banky a nechte si vysvětlit, proč k novinkám došlo a jaké pro vás mohou mít dopady.
V mBank nově nabízíme konta i pro klienty mladší osmnácti let – prohlédněte si naši nabídku:
dětská konta |
|
konta pro mladé ve věku 15 – 18 let |
V případě jakýchkoli dotazů nás neváhejte kontaktovat!