Slovo rozpočet zní nejednomu z nás dost nepříjemně. Nejspíš proto, v jakém kontextu ho slýcháme v televizi a vídáme v novinách. Nicméně jeho původní účel je dobrý – rozpočet je pomůcka, na to nezapomínejme. Nemusíte být milovníci financí a puntíčkáři, abyste si ho mohli navrhnout i pro sebe. Poradíme vám, jak si vyrobit rozpočet na míru.
Až dočtete tenhle článek, sedněte ke stolu, vezměte tužku a papír a začněte si psát, jak naložíte se svou příští výplatou, a sice v 5 bodech.
1) Stanovte si cíle
Teď nemáme na mysli cíle jako luxusní auto, krytý bazén nebo kabelku Louis Vuitton, vaší příští finanční destinací se stanou nové návyky: dát si stranou na důchod / přihodit do fondu na nečekané výdaje / zaplatit splátky / uhradit dluh na kreditní kartě… To by měly být vaše první výdaje ihned poté, co dostanete výplatu.
2) Sepište si, za co nejvíc utrácíte
S tím vám pomůže například přehled historie transakcí a Správce financí v internetovém bankovnictví. Soustřeďte se nejen na to, kam své peníze posíláte, ale zároveň o jaké částky se jedná. Začněte si schovávat i účtenky za platby v hotovosti a příští měsíc upravte svůj rozpočet i podle nich. (S platbami kartou to je samozřejmě jednodušší.) Větší jednorázové výdaje, jako třeba za dovolenou, si vydělte 12 a do měsíčního rozpočtu zahrňte jen dvanáctinu celkové částky. Výsledek pak rozdělte do dvou kategorií: nezbytné (účty, doprava…) a dobrovolné (jídlo, zábava…).
3) Vypočítejte si čistý příjem
Přičtěte ke své čisté mzdě i další zdroje financí, například příspěvky od státu, stipendia, výplatu partnera, pokud s ní můžete počítat, atd.
4) Částku, kterou tímto součtem dostanete, porovnejte se svými výdaji
Pokud utrácíte víc, než „vyděláváte“, je to průšvih. Pokud utrácíte stejně, je to docela nezodpovědné. Pečlivě si prohlédněte kategorii dobrovolných výdajů a vyberte si jednu nebo dvě věci, které si dokážete dopřávat méně často. Na jejich omezování se následující měsíc soustřeďte.
5) Přizpůsobte si rozpočet na míru!
Pokud jste kvůli svému novému rozpočtu prožili fakt nepříjemný měsíc, změňte ho. Žijeme jenom jednou. Zkuste si z kategorie dobrovolné vybrat jiné dvě položky, bez nichž se obejdete, a užijte si ty, které vám poslední měsíc tak chyběly. Hlavně nevzdávejte svůj rozpočet jako takový! Rozhodně si přečtěte náš článek 5 důvodů, proč se nám nedaří šetřit peníze.
Rozpočty nejsou zase tak nepříjemná věc – to nejhorší, co se vám s nimi může přihodit, je, že se začnete sami sebe ptát, proč jste si celou tu dobu mysleli, jak málo peněz máte :)