zpátky

Čím se může nakazit váš počítač – 3. díl: trojské koně, rootkity a backdoory

Poslední díl naší minisérie o možných infekcích počítačů a dalších podobných zařízení věnujeme hned třem typům malware, a sice zákeřným softwarům, které nepatří mezi viry. I tentokrát nám s vysvětlováním pomohou odborníci zabývající se počítačovou bezpečností ve společnosti Avast.


Zatímco viry a červy vystihuje především jejich schopnost kopírovat se a šířit, síla rootkitů a backdoorů tkví v jejich utajení. Potají se ukrývají v infikovaném systému, aniž by o nich uživatelé věděli. Každý z těchto škodlivých softwarů využívá trochu jinou strategii, do vašeho počítače se ale mohou dostat stejnými cestami – i zde proto radíme: Instalujte si spolehlivý antivir! Ačkoli v tomto případě nejde o viry jako takové, ochrání vás před nimi.


Trojský kůň
Jistě znáte slavnou řeckou báji z dob trojské války, v níž Danaové darovali svému nepříteli krásného obřího koně, do kterého se ukryli, a když se díky němu dostali za hradby, vylezli a začali vraždit Trojany. Stejným danajským darem je i typ softwaru nazývaný trojský kůň – tváří se jako něco milého a užitečného, vyzývá uživatele, aby si ho stáhl, důvěřivec ho tedy vpustí za hradby svého zařízení, ale pak ho čeká nepříjemné překvapení jako třeba krádež citlivých údajů, smazání souborů, instalace nevyžádaného softwaru, zobrazování reklam...

„Pro uživatele internetového bankovnictví jsou nejnebezpečnější bankovní trojské koně. Ty umožňují krást z infikovaného počitače uživatelská jména a hesla nebo pozměňovat stránky internetového bankovnictví tak, že vyzvou oběť ke stažení škodlivé mobilní aplikace. Pokud dojde k instalaci takové aplikace, útočníci získají přihlašovací údaje a mohou číst autorizační SMS, takže jim nic nebrání v provádění finančních transakcí v neprospěch bankovního účtu oběti,“ říká Jaromír Hořejší, bezpečnostní analytik Avastu.


Často se jedná o spyware, tedy program, jehož účelem je sbírání informací o uživateli. Ovládnou váš internetový prohlížeč, sledují, jaké stránky navštěvujete, nutí vám nevyžádané reklamy a někdy dokonce obsahují licenční ujednání, díky němuž, souhlasíte-li s instalací, se stávají vlastně legálními. Může se jednat například o marketingový nástroj provozovatelů takových stránek, s jejichž návštěvou se lidé neradi chlubí – pak totiž ani nejsou ochotní způsobené škody nějak hlasitě řešit a dožadovat se náhrady.


Nejčastěji se k vám dostanou stažením programu z internetu. Proto zdůrazňujeme: stahujte pouze z ověřených zdrojů a čtěte recenze a licenční ujednání k jednotlivým programům!


Rootkit
Další z utajených záškodníků upravují hostující operační systém tak, aby byl pro běžného uživatele neviditelný, a tudíž ne úplně snadno smazatelný. Páchají pak škody stejně, jako kdybyste ke svému zařízení pustili zlého hosta. Zejména se snaží utajit rutiny nakažlivého programu a znemožnit své odstranění, dokáží k němu například blokovat přístup nebo spustit obnovovací proces, který dokáže znovu obnovit i smazaný rootkit.


Backdoor
Backdoor znamená v angličtině zadní dveře. Backdoory vytvářejí zadní vrátka k vašemu zařízení, čímž umožňují jeho neoprávněné využití. Často si je stáhnete spolu s jiným škodlivým programem, který je nainstaluje, aby měl zadní vrátka otevřená a váš počítač byl pro útočníky v budoucnu snáze dostupný.
 

Kategorie:

Aktuality, Bezpečnost