Broňa Dvořáček a Robert Chrištof na 90 minut změnili své obvyklé pracovní prostředí. V rámci projektu České bankovní asociace Bankéři jdou do škol se 20. 10. 2016 vydali na střední školy, kde se spolu se studenty věnovali důležitému tématu bezpečného chování na internetu.
Kyberbezpečnost je v Česku stále podceňována, což ukazuje i výsledek Indexu bezpečnosti ČBA – třetím rokem pohybuje okolo hranice 60 %. Studenti třetích a čtvrtých ročníků, kteří se projektu Bankéři jdou do škol zúčastnili, se v on-line prostředí pohybují několik hodin denně. To bylo hlavním důvodem, proč se experti z bank snažili upozornit středoškoláky na nebezpečí číhající na internetu, naučit je rozpoznat hackerský útok a vysvětlit jim, jak jsou banky zabezpečeny.
„Studenti o nebezpečí na internetu částečně vědí, ale sami si nepřipouštějí reálné riziko. Až případy z praxe jim ukázaly, že se to může týkat i jich,“ řekl hned po semináři se studenty Obchodní akademie Kollárova na Praze 8 Broňa Dvořáček.
Robert Chrištof pak měl na Podještědském gymnáziu v Liberci tuto osobní zkušenost: „Bezpečnost na internetu je téma, které studenty evidentně zajímá. Z jejich reakcí a dotazů bylo znát, že je pro ně důležité a že jsou si vědomi možných rizik. Současně ale například zabezpečení svého mobilu většina z nich podceňuje.“
Mobilní telefon s daty má téměř každý, umí ho však zabezpečit?
Podle průzkumu ČBA pravidelně využívá mobilní bankovnictví 27 % klientů, nejčastěji právě mladí lidé. Podle tohoto průzkumu zabezpečilo svůj mobilní telefon proti napadení pouze 31 % lidí, 40 % lidí netuší, jestli ho má zabezpečený, a 29 % jej nemá zabezpečený vůbec. Ještě víc alarmující je však fakt, že 30 % lidí zabezpečení vůbec nepovažuje za potřebné.