zpátky

6 finančních tipů pro mladé

Pochopit, jak fungují peníze, je prvním krokem k tomu, aby pro nás fungovaly správně. Finanční gramotnost není zrovna oblíbeným školním předmětem, a tak se může zdát, že se studenti cítí v otázce peněz trošku ztracení. Staré moudro praví, že jakmile jde o peníze, je lepší učit se z cizích chyb než z vlastních. Proto pro vás máme pár rad, jak se venku neztratit a žít plnohodnotný život bez finančních těžkostí.

1.    Sebekontrola
Jsou ty džíny a nová mikina fakt nutné? Není lepší odložit si tu poslední tisícovku na poslední týden před výplatou nebo kapesným na příští měsíc? Peníze sice nekoupí štěstí, ale můžou koupit jistý komfort.
Čím dřív se naučíte umění odložit rozkoš, tím dřív pochopíte, že čekání na peníze nemusí být až tak dlouhé. Současný finanční trh poskytuje řadu možností, jak si dopřát zdánlivě nedosažitelné: nabídky krátkodobých úvěrů, kontokorentů či kreditních karet nám otvírají možnosti. Nezapomeňte však, že jakmile dojde na den splatnosti, musíte dodržet termíny a vždy poslat splátku včas. Vyhnete se tak vysokým úrokům či dokonce zápisu do černé listiny dlužníků, která by vám v budoucnu zabránila získat třeba hypotéku.

Že to chceme, ještě neznamená, že to potřebujeme. Je lepší odložit si peníze stranou a svoji radost si koupit později.

2.    Kam jdou moje peníze?
Není nic převratného na radě: Vaše výdaje nikdy nesmí převyšovat vaše příjmy. Jak se nedostat do ztráty? Připravte si měsíční, týdenní nebo denní budget a všechny výdaje si zapisujte. Peníze vám zůstanou pod kontrolou a přesně uvidíte, kolik a za co utrácíte. Jakmile si uvědomíte, že ranní rutina s horkou čokoládou vám v konečném výsledku sebere přes 200 korun z týdenního rozpočtu, možná dojdete k závěru, že krásné ráno si uděláte i bez ní.

Pokud udržíte své měsíční výdaje na minimu, v dlouhodobém horizontu ušetříte pořádný balík!

3.    Založte si nouzový účet
Peníze odložené bokem pro neplánované výdaje vám skutečně dokážou pomoct. Až přijde nějaká nečekaná finanční zátěž, budete díky nim moct klidněji spát. Jsou jakousi pomyslnou záchrannou sítí. Podrží vás, než se opět postavíte na nohy.

Měli byste nastřádat úspory, které vás zabezpečí minimálně na šest měsíců.

K jejich odkládání ale nepoužívejte matraci ani ponožku. Zvolte raději spořicí účet. Ano, situace s úroky je v současnosti zoufalá, ale pořád jde o bezpečnější variantu úschovy. A navíc, když necháte peníze na běžném kontu, s jistotou je utratíte. Spoření nespočívá jen v narůstajících úrocích, ale také v odkládání peněz někam stranou.

4.    Daně
Jako pracující studenti budete mít s velkou pravděpodobností úlevy na dani. Samozřejmě záleží na typu pracovní smlouvy.

Stát daňově zvýhodňuje studenty, ale jen za určitých podmínek.

Proto se u svého zaměstnavatele informujte, jak uplatnit daňovou výjimku a nepřijít o zasloužené peníze. O tom jak „vyhrát“ nad daňovým systémem se podrobněji rozepíšeme někdy příště.

5.    Začněte si na důchod šetřit už teď
Pro mladého člověka je těžké představit si, že jednoho dne půjde do důchodu, obzvlášť když ani neví, co bude dělat příští víkend. Není zvyklý dělat dlouhodobé plány, ale opak by měl být pravdou. Podle finančního experta Scotta Stenclera většina dotázaných v rámci průzkumu 30 až 40letých lidí litovala, že si na svůj důchod nezačali odkládat dřív. Neudělejte stejnou chybu.

500 korun měsíčně se sice zdá jako zanedbatelná částka, ale spočítejte si, kolik tak našetříte za 30 let.

6.    Starejte se o své náročnější sny

Hlavním důvodem, proč se lidem nedaří plnit dlouhodobé finanční plány, bývá, že je nedokážou ani pořádně zformulovat. Chcete se v horizontu pěti let dostat na Maledivy? Chcete si za 10 let postavit domek nebo založit pekárnu?

Zkuste si definovat své dlouhodobé plány a postupně promýšlejte, jak je splnit.

Existuje mnoho metod, které vašim největším snům poslouží jako opěrný bod. Můžete si třeba už dnes založit spořicí konto a odkládat na něj pouze peníze na jachtu. S naším eMax Plus můžete své úspory rozdělit až do 4 různých účtů pojmenovaných podle vašich přání.