Není pochyb o tom, že existuje několik dobrých důvodů, proč vlastnit střechu nad hlavou. Těch finančních, ale i citových. Ceny nemovitostí z dlouhodobého hlediska rostou, a proto jsou byty, domy i pozemky považovány za investici, která se vyplácí. Navíc je můžete na sklonku života přenechat svým potomkům. Na druhou stranu se však musíte rozhodovat s rozvahou. Ne pro každého je nemovitost to pravé. S majetkem přibývá zodpovědnost a každá investice s sebou nese riziko. Než si pořídíte vlastní, zvažte následující otázky.
1. Jste finančně připraveni se usadit?
Nemáme tím na mysli, jestli máte dostatek peněz na koupi nemovitosti právě v tuhle chvíli, spíš jak to s vámi bude v budoucnu. Jste si jistí, že v současném zaměstnání chcete strávit spoustu dalších let? Pořízení domu jde ruku v ruce s plánováním rodiny a stabilním zaměstnáním. Máte-li zajetou prosperující firmu nebo pracovní smlouvu na neurčito, pak nejspíš můžete počítat s dostatečným příjmem i v příštích letech. Pokud ne, může se vám stát, že peníze dojdou. Bez pravidelného příjmu se vám budou mnohem hůř plánovat měsíční výdaje zahrnující i splátky hypotéky.
2. Jaké jsou vaše finanční závazky?
Splácíte kreditní kartu, půjčku nebo leasing? V takovém případě byste možná měli s hypotékou ještě chvíli počkat – všeho moc škodí a o dluzích to platí dvojnásob. Jestli ale zvládáte splácet a bydlíte v pronájmu, hypotéka je skvělá volba, pokud měsíční splátky nepřevyšují částku, kterou platíte za nájem. I o malinko vyšší splátky se vyplatí vzhledem k tomu, že investujete do svého, a ne do cizího. Navíc úroky jsou teď u hypoték velmi nízké. Každopádně ale počítejte s bodem číslo tři.
3. Máte dost peněz na náklady spojené s údržbou a provozem domu?
Koupí to totiž rozhodně nekončí. Kromě vybavení a poplatků za vodu, energie a odpad budete platit daň z nemovitosti, pojištění domácnosti, údržbu kotle, čištění komínů a okapů, časem pravděpodobně rekonstrukce, opravy… To všechno se doteď skrývalo v nájemném (alespoň by mělo). Neopomeňte tyto výdaje ve svém rozpočtu!