zpátky

5 rad, jak naučit děti zacházet s penězi

 

Zavděčit se vlastním dětem a splnit jim všechna přání může být občas náročné. Především finančně. Je totiž těžké jim vysvětlit, že nový telefon nedostanou, protože je drahý a momentálně nemáte peníze na mimořádné výdaje. Má to však řešení. Učte své děti, jak správně zacházet s penězi. Jak? Dávejte jim kapesné.

Dávat svým dětem pravidelný příjem je velice důležité. Naučí se, jak svět financí funguje a budou se i více zajímat, kolik co stojí. Připraví se tak lépe na budoucnost a předejdou možným problémům, jako je třeba zadlužení.

 

 

1. Kapesné dávejte pravidelně
Kapesné má u dětí simulovat výplatu, kterou budou v dospělosti pobírat. Vyplácejte stejnou částku každý měsíc, ideálně pokaždé ve stejný den, aby si zvykly na dobu, kdy si musí s penězi vystačit. Pokud je všechny utratí v prvních pár dnech, zbytek měsíce si zmrzlinu nebo nové tričko prostě musí odpustit. U malých dětí do cca 10 let, a těch co hospodaření nezvládají, je doporučováno nastavit i týdenní formu výplaty.

 

 

2. Jak vyplácet peníze? V hotovosti nebo na účet
Je obvyklé mít své vlastní peníze od nástupu do školy, kdy už umí trošku počítat. Poraďte se s nimi, zda chtějí vyplácet kapesné v hotovosti nebo ho zasílat na účet. Zvažte dle zralosti vašeho dítěte, co jim bude vyhovovat, nebojte se však s nimi o výhodách i nevýhodách obou způsobů mluvit.

Na bankovním dětském účtu máte jak vy, tak i děti peníze neustále pod kontrolou. Naučí se používat platební kartu, internetové bankovnictví i mobilní aplikaci, což v dospělosti rozhodně ocení. Pro zasílání peněz dětem na účet můžete využít například mKonto pro děti, kde máte dohled, za co vaše děti utrácí.

 

 

3. Naučte děti odkládat si pětinu kapesného
Kapesné získávají děti především pro svou zábavu a je na nich, jak s ním naloží. I přesto bychom s nimi měli mluvit o reálných nákladech domácnosti, aby pochopili, že velká část vydělaných peněz putuje na zaplacení nájmu, jídla a dalších nezbytných položek. Aby děti kapesné neutrácely pouze pro potěšení, měly by si cca od 10 roku věku pravidelně z kapesného zaplatit i nějaký výdaj jako například školní obědy nebo mobil, koníčky apod. Naučíte je tak zodpovědnosti a strategicky přemýšlet.

Z každého kapesného je dobré si něco ušetřit, aby si děti časem mohly koupit to, po čem už dlouho touží. Doporučujeme proto, aby si odkládaly 10–20 % kapesného.

Je jasné, že z měsíčního kapesného v řádu několika stovek korun si děti na nové kolo našetří těžko. Pokud ho opravdu potřebují a rozhodnete se jim ho pořídit, je dobré, aby se na jeho koupi částečně podílely. Domluvte se s nimi, že pokud přispějí na kolo například tisícikorunou, zbytek doplatíte. Dítě bude motivované, o penězích začne více přemýšlet a nebude utrácet za zbytečnosti.

 

 

4. Nabídněte svým ratolestem extra výdělek
Kapesné by mělo sloužit především k naučení správného zacházení s penězi. Neměli bychom za něj chtít žádnou protislužbu v podobě mytí nádobí nebo vysávání. Domácí práce by přece měly děti dělat automaticky. Bez ohledu na odměnu.

Pokud je však práce motivuje, nabídněte svým potomkům extra peníze nad rámec kapesného za mimořádnou výpomoc. Za úklid garáže nebo celodenní pomoc na zahradě si přece peníze navíc zaslouží.

 

 

5. Když dítěti dojdou peníze, půjčte mu a vytvořte splátkový kalendář
Pokud dítě utratí peníze dřív, než dostane další kapesné, ale potřebuje si nutně koupit lístek na fotbal nebo do kina, půjčte mu. Využijte situace k tomu, abyste mu vysvětlili, co udělal špatně a jaké to má následky. Následně vytvořte splátkový kalendář na několik nadcházejících měsíců, ve kterých mu z kapesného strhnete část půjčených peněz. Dbejte na to, aby dítě opravdu celou částku splatilo. V opačném případě by toho mohlo začít využívat, protože by vědělo, že mu část dluhu odpustíte.

 

 

Kategorie:

Volný čas