Stalo se vám někdy, že se vás bankomat nebo platební terminál v zahraničí zeptal, zda chcete platbu zaúčtovat v místní měně nebo v českých korunách? Pokud ano, tak jste narazili na službu zvanou Dynamic Currency Conversion (DCC). Víte, jak v takovém případě postupovat, abyste se sami zbytečně nepřipravili o peníze?
Představte si, že stojíte před bankomatem v zahraničí v cizím městě a chcete si vybrat hotovost. Na obrazovce se vám zobrazí hláška „Chcete částku zaúčtovat v CZK nebo v GBP?“ a vy vidíte jak částku v britských librách s kurzem, tak částku v českých korunách. Většina z nás si asi zvolí české koruny, protože je to pro nás známá měna a předpokládáme, že je kurz stejně výhodný. Ale ouha!
Provozovatelé služby většinou spoléhají na to, že pokud o DCC nemáte povědomí, tak si zvolíte právě tu měnu, která je vám bližší. Pokud jste Čech v zahraničí, pak to s největší pravděpodobností budou české koruny, na které jste z domova zvyklí. Částka v této měně je pro je pro vás jednoduše řečeno přehlednější.
Pokud si zvolíte koruny, zaúčtuje se vám částka bez konverze, ale směnný kurz určuje poskytovatel terminálu nebo bankomatu. A věřte, že takový kurz pro vás s největší pravděpodobností nebude moc výhodný. Rozdíl zaúčtovaných částek může být ve výsledku i přes 10 %.
Mějte proto na paměti, že pokud vám bankomat nebo terminál v zahraničí nabízí možnost platby v CZK nebo cizí měně, je potřeba zvolit zahraniční měnu! Tak budete mít jistotu, že se útrata přepočítává kurzem vaší banky.
Přečtěte si ještě více o tom, jak na výběr z bankomatu v zahraničí.
A pokud si chcete být jistí, že vás terminál nebo bankomat na rozdílech kurzů při DCC „neobere“, můžete si tyto transakce v appce jednoduše zablokovat. Více o této funkcionalitě naleznete zde.