Bělehrad pro mě znamená město smíšených dojmů a rozhodně velmi zajímavou zkušenost. Byla tam místa, která mě lehce zklamala, ale tři věci v Bělehradě mě opravdu nadchly. A právě o ty se chci s vámi podělit.
1. Staré město a Skadarlija
Stará část Bělehradu a její nejznámější ulička Skadarlija byly hned prvními místy, kam jsme v srbském hlavním městě zavítali. Možná i proto jsme byli následně ze zbytku centra města lehce zklamaní, protože žádné místo už nemělo takové kouzlo ani atmosféru. Malé klikaté uličky plné roztomilých kaváren, muškáty osázené balkóny, skoro žádní turisté a už vůbec žádní pouliční prodejci a „umělci“.
Ve staré části města bychom zkrátka mohli strávit celý den jen chozením, pozorováním okolí a vysedáváním po restauracích a kavárnách. ??
2. Jídlo, kavárny a restaurace
Jestli jste z těch, kteří rádi běhají po památkách a jsou zvyklí sníst něco rychle za běhu, tenhle bod nebude pro vás. Možná celkově Bělehrad nebude pro vás. My jsme, co se cestování týče, celkem požitkáři. Klidně vynecháme nějaké to muzeum nebo zámeček výměnou za klidné posezení u dobrého oběda a kávy.
Ve všech podnicích, do kterých jsme v Bělehradě zavítali, jsme si skvěle pochutnali. Srbská kuchyně se skládá hodně z mletého masa a grilované zeleniny (hlavně paprik). A rozhodně doporučuji dát si salát s balkánským sýrem, protože lepší jsem zatím neměla.
A co je na tom všem nejlepší? Návštěvy tamních restaurací vám nezruinují konto. Ceny v centru Bělehradu jsou naprosto srovnatelné s cenami u nás na malém městě a rozhodně nižší než v centru Prahy.
3. Muzea
Nevěřila bych, že zrovna já budu z bělehradských muzeí tak nadšená, ale je to tak. Většinou při cestování navštěvuji muzea proto, že jsou doporučovaná a chci se o daném místě a tématu něco dozvědět. S odstupem času mi ale tyto návštěvy lehce splývají a rozhodně pro mě v žádné destinaci nebylo muzeum velkým zážitkem, který bych vypíchla. V Bělehradě tomu bylo zcela naopak.
Moc se mi líbilo Muzeum Jugoslávie, které bylo rozdělené na pomyslné dvě poloviny. Jedna polovina byla pro mě až maličko úsměvná, protože tu byly vystavené dárky, které kdy dostal Josip Broz Tito od zahraničních návštěv, různá jeho vyznamenání, obrazy atd. V druhé, pro mě zajímavější půlce byly vystavené fotografie, plakáty, dopisy a různé předměty z jugoslávské historie, včetně druhé světové války, období komunistické vlády i rozpadu Jugoslávie.
Dalším skvělým zážitkem bylo Muzeum Nikoly Tesly, kde jsme mohli vidět různé jeho vynálezy v akci a být součástí pokusů. Obě muzea byla velmi odlišná a obě hodně zajímavá.
Poučení na závěr: Nejlepší je cestovat bez předsudků a přehnaných očekávání. Jedině pak získáte autentickou zkušenost a nebudete zklamaní.