V těchto dnech si více než jindy uvědomujeme, jak je důležité myslet na zadní vrátka a spořit na horší časy. Ekonomická situace naše i našeho okolí se může rychle změnit a právě úspory nás v takové situaci zachránit. Lze si užívat života naplno a přitom šetřit. Víme, jak na to!
Jak velké mají úspory být?
To je pochopitelně individuální, obecná doporučení ale uvádějí částku shodnou s třemi až šesti platy. Tato tzv. krátkodobá úspora je považována za pohotovostní peníze, které dokážou podržet v případě nenadálého výpadku příjmu, například z důvodu ztráty zaměstnání nebo úrazu. Je ale důležitá i v nenadálých situacích, třeba při poruše spotřebiče, jako je plynový kotel, pračka či lednička. Vyhnete se tak půjčkám i takto „malých“ částek.
Je ale potřeba mít na mysli, že tyto úspory musíte zase doplnit, pokud na ně tzv. sáhnete, a znovu si vytvořit částku, která nám dává pocit bezpečí.
Jak vlastně spořit?
Každý ke spoření přistupuje jinak. My jsme „spořiče“ rozdělili do dvou skupin:
- Číslo 1: „Vnitřně cítím, že se mi nedaří spořit“ – pokud se s touto větou ztotožňujete, je pro vás ideální spořit s pomocí mSpoření. Díky němu můžete odkládat peníze stranou s každou platbou. Jestli tedy máte pocit, že hodně utrácíte, budete současně po malých částkách spořit. Lze si i nastavit trvalý příkaz na menší částku, kterou si budete posílat pravidelně na spořicí účet.
Průměrně si klienti mBank odkládají 3–4 % z plateb – to znamená, že když měsíčně utratíte 20 000 Kč, automaticky se vám může odložit měsíčně 600 nebo 800 Kč. Za rok tak můžete uspořit i částku blížící se 10 000 Kč. Tak nezoufejte a neházejte flintu do žita – mSpoření vám ukáže, že spořit může každý!
- Číslo 2: „Daří se mi spořit, ale ještě nemám úsporu v doporučeném rozmezí tří až šesti platů“ – jestli jste se už odhodlali začít spořit a máte nastartováno, překonali jste tu nejhorší část. V tom případě rozhodně vytrvejte. Ne každý má to štěstí, že dokáže naspořit obrovské částky za krátký čas. Důležité je si opakovat, že je namístě trpělivost, a pokud si počkáte, vrátí se vám to na pocitu bezpečí a vnitřní radosti.
Jak vám se spořením může pomoct mBank?
Chcete-li ve spoření podpořit, jsme tu pro vás! Můžete se vyzbrojit funkcí mSpoření ve své mobilní aplikaci
Co to je mSpoření?
Funguje na hravém principu – při každé platbě si ukládáte část peněz stranou na mSpoření na jednotlivé cíle, které si můžete vytvořit podle vlastních preferencí.
- Můžete si nastavit až osm cílů najednou.
- Můžete si vybrat z několika mechanismů:
- při každé platbě se zaokrouhlí placená částka na stokoruny a rozdíl mezi reálnou cenou a tou zaokrouhlenou se převede na mSpoření;
- při každé platbě se z mKonta převede vámi zvolená částka (10–50 Kč);
- při každé transakci se na mSpoření odloží 1–10 % z placené částky;
- na mSpoření si můžete nastavit také trvalý měsíční příkaz.
- Jakmile si určíte částku, kterou chcete odložit, a datum, kdy toho chcete dosáhnout, dostanete nápovědu, kolik si měsíčně odkládat, abyste svůj cíl splnili.
- Navíc je na každém z cílů nastavena spořicí sazba ve výši 1,2 % p. a. pro částky do 100 tisíc Kč.
Pokud vám mSpoření nevyhovuje, máme pro klienty, kteří preferují klasický spořicí účet, řešení v podobě účtu eMax Plus.
Tím jsme prošli základní informace o spoření. Pamatujte na to, že nejdůležitější je vždy začít a být vytrvalý. Pokud utratíte více, než jste chtěli, nezoufejte, i zítra je možnost začít spořit!