zpátky

Správce financí je výborný nástroj internetového bankovnictví pro kontrolování svých výdajů a příjmů

Máte i vy občas ten pocit, že vaše těžce vydělané peníze nějak rychle odcházejí pryč? A že vlastně ani nevíte kam? Zažíváme to zejména v období před výplatou. Vždyť ne nadarmo se říká, že je něco "dlouhé jako týden před výplatou". Existuje nástroj, který vám dá odpovědi na mnohé otázky týkající se vašeho rodinného rozpočtu. Jmenuje se správce financí.

 

 

Je logické, že většina lidí nakupuje zejména v období, kdy má na svém účtu nejvíce peněz. Potvrzují to i statistiky obchodníků, které říkají, že nejvíce se nakupuje v období výplat, nejméně v období před výplatami. Faktem však je, že pokud si neděláme statistiku, na co během měsíce míjíme, nemáme přehled o tom, za které položky jsme utratili více, "než bylo potřeba". Tím pádem nedokážeme říci, zda se v našem rozpočtu dá najít nějaká rezerva v případě, že ji potřebujeme.

 


Kontrolovat si své výdaje je nezbytné
Z mnoha stran slyšíme, že bychom měli šetřit, vytvářet si finanční rezervu pro případ ztráty zaměstnání či nepředvídatelné události. Pro mnohé je to však utopie, protože žijí od výplaty k výplatě. Těchto lidí pak rady o potřebě spoření dokážou akorát tak rozčílit. Vždyť, "kdo zná mé finance lépe než já," že? Jenže v mnoha z těchto případů (samozřejmě ani zdaleka ne ve všech) jde zejména o to, že nemají přehled o svých výdajích. Vědí jen, že celý jejich příjem utratili. A jsou přesvědčeni, že jen na potřebné věci.

 

Jakmile poslechnou radu finančních poradců a začnou si dělat přehled o svých každodenních výdajích zjistí, že na některé oblasti utratili více, než si mysleli. A pak začnou přemýšlet, jak to změnit.

 

Výdaje si můžete kontrolovat oddalování  pomocí jednoduché tabulky, například v excelu. Sloupce budou představovat kategorie výdajů (například jeden sloupec nazvěte potraviny, další drogerie, potom oblečení, úvěry, zábava...) a řádky jednotlivé dny v měsíci. Každý den si zapište, kolik jste utratili v jednotlivých kategoriích. Na konci měsíce získáte přehled o struktuře vašich výdajů.

 

Existuje však i mnohem jednodušší způsob. Stačí používat internetové bankovnictví od mBank, jehož užitečný nástroj Správce financí takový přehled dělá průběžně za vás.

 

Správce financí vám poskytne podrobný přehled o výdajích a příjmech.
Správce financí mBank obsahuje tři základní funkce:

  • třídění výdajů
  • analýza historie
  • rozpočty

 

Klasifikace výdajů
Tato funkce zajišťuje automatické třídění vašich výdajů. Ke každé platbě systém zařadí podle obchodníka či instituce, které jste platili, některou z kategorií - například potraviny a drogerie, oblečení a obuv, pohonné hmoty, vzdělávání a podobně. Velkou výhodou je, že si každý tento výdaj dokážete v internetovém bankovnictví upravovat a nastavit pro něj vlastní, ještě přesnější, kategorii. Správce financí umožňuje přiřadit desítky různých kategorií. Vy tak můžete sledovat přesně to, co má největší smysl právě pro vás. Zároveň si ke každé položce můžete vytvořit poznámku, díky čemuž i rok budete vědět, za co konkrétně jste peníze utratili. Například v jaké hodnotě jste před rokem koupili dárky na Vánoce vašim synovcem či neteřím.

 

Analýza historie
Díky této funkci si rychle a jednoduše dokážete vyfiltrovat vaše výdaje dle jednotlivých kategorií za určité období. Aby byl ten přehled co nejrelevantnější, je důležité, abyste si vždy dobře definovali kategorii výdajů (třídění výdajů).

 

Rozpočty
Správce financí umožňuje také sledování plánovaných výdajů na položky v jednotlivých kategoriích. Pokud jste analýzou historie například zjistili, že utrácíte příliš mnoho na oblečení, nastavte si maximální hranici, kterou byste nechtěli překročit a správce financí vám v každém okamžiku ukáže, kolik vám ještě zbývá do naplnění vašeho limitu.

 

 

Plaťte bezhotovostně
Správce financí je skutečně velmi užitečný nástroj, který pomůže získat podrobný přehled o příjmech i výdajích a najít tak potenciálně rezervy kde uspořit. Dokáže však pracovat pouze s daty, které má v internetovém bankovnictví, nedokáže sledovat vaše platby hotovostí. Plaťte proto co nejvíce bezhotovostně. Kromě získání relevantních informací o vašem utrácení ochráníte i své zdraví v čase aktuální pandemie, protože bezhotovostní placení je mnohem hygieničtější než hotovostní.

 

Pokud ale budete potřebovat hotovost, při každém výběru z bankomatu si v správci financí vytvořte poznámku, v níž uveďte, na co jste vybrané peníze utratili.