zpátky

Společný účet: kdy o něm začít uvažovat a jak ho zřídit?

Společný účet 

 

 

Zřízení společného účtu s partnerem představuje skvělý způsob, jak zefektivnit správu rodinných financí. Sledujte své příjmy a výdaje, sdílejte náklady a mějte rodinné finance pod kontrolou. Jaké máte možnosti?

 

 

Kdy se vyplatí společný bankovní účet?

O společném účtu se vyplatí uvažovat v momentě, kdy s partnerem sdílíte jednu domácnost i výdaje nebo očekáváte přírůstek do rodiny a potřebujete mít společné výdaje více pod kontrolou. Správa rodinného rozpočtu vyžaduje přehled o všech příjmech a výdajích, což s oddělenými účty dost dobře nejde.

Společný bankovní účet se také vyplatí jako jakási „pojistka“ pro případ nesnází na straně jednoho z partnerů. Účet není blokován a druhý z partnerů může s penězi hospodařit.

 

 

Společný účet partnerů

Chcete-li mít s partnerem, co se financí týče, stejná práva, zvolte mKonto společný účet od mBank. Právě mBank je aktuálně jednou ze dvou bank v tuzemsku, které nabízejí společný účet dvěma spolumajitelům, pro které platí naprosto stejné podmínky.

Ostatní banky nabízejí pouze variantu společného účtu, kdy je jeden z partnerů jeho majitelem a druhý jen disponentem.

 

 

Disponent vs. spolumajitel účtu

Disponent není majitelem účtu. Má pouze oprávnění nakládat s prostředky na účtu v rozsahu, který určí jeho majitel. Majitel účtu může disponentovi udělit buď všeobecné, nebo speciální zmocnění. V rámci speciálního zmocnění smí disponent nakládat s finančními prostředky jen prostřednictvím platební karty.

Proto partneři častěji volí všeobecné zmocnění, v jehož rámci může disponent nakládat s financemi ve stejném rozsahu jako majitel a má přístup do internetového bankovnictví. Naopak nemá oprávnění:

  • účet zrušit,
  • vypovědět smlouvu nebo ji jakkoli měnit,
  • zřídit k účtu úvěr,
  • vydávat pokyny pro případ smrti,
  • zažádat o novou platební kartu.

Nevýhodou tohoto typu společného účtu je, že pokud se majitel účtu rozhodne disponenta odstřihnout od peněz, banka k tomu nepotřebuje souhlas protistrany, a dokonce o tom nemusí disponenta ani informovat.

Naproti tomu spolumajitelé účtu mají z hlediska jeho užívání rovnocenná práva. Mohou libovolně manipulovat s penězi, účet zrušit, zřídit k němu úvěr, zažádat o novou platební kartu atd. Takové možnosti nabízí společný účet mBank.

 

 

Jak vytvořit společný účet mBank?

Pokud se rozhodnete propojit finance své domácnosti a zajistit oběma partnerům rovnocenný přístup a kontrolu nad společnými příjmy a výdaji, otevírá se vám několik možností. K dispozici máte aktuálně tři způsoby, jak toho dosáhnout.

 

1. Založíte si společný účet mKonto

Jednou z variant je zřízení mBank společného účtu mKonto dvou spolumajitelů, kteří budou mít stejná práva a s účtem budou moci nakládat rovnocenně. Získáte jej tak, že:

  • si založíte nový běžný účet a smlouvu podepíšou oba partneři najednou,
  • k již existujícímu účtu přizvete partnera jako spolumajitele.

V případě, že svůj individuální účet u mBank mají oba klienti, musí ho jeden z nich zrušit a druhý pak požádat o stanovení spolumajitele.

 

2. Ke svému stávajícímu účtu zmocníte partnera jako disponenta

Pokud zvolíte účet, kdy jeden z partnerů bude jeho majitelem a druhý disponentem, je dobré zajistit disponentovi tzv. všeobecné zmocnění, díky kterému:

  • bude moci nakládat s financemi ve stejném rozsahu jako majitel,
  •  získá přístup do internetového bankovnictví.

 

3. Udělíte si práva disponenta ke svým účtům navzájem

Třetí možnost představuje ponechání si vlastních účtů ve svých stávajících bankách. Každý z partnerů je nadále majitelem svého běžného účtu a druhému partnerovi k němu udělí pouze zmocněnecká práva disponenta. I zde však platí, že pokud mají oba partneři svůj individuální účet u mBank, musí ho jeden z nich zrušit.

 

 

Společný účet manželů

Označení společný účet manželů a společný účet partnerů, se kterými se můžete setkat, je v názvosloví mBank totéž. Banka nezkoumá, v jakém typu vztahu jsou osoby, které žádají o společný účet.

 

 

Jaké jsou výhody společného bankovního účtu

Společný účet nabízí mnoho benefitů:

  • Sdílení výdajů. Společný účet usnadňuje sdílení běžných výdajů, jako je nájemné, hypotéka, poplatky za energie a služby, náklady na dopravu.
  • Spoření. Společný účet vám pomůže lépe sledovat vaše společné úspory, ať už na dovolenou, dům, svatbu, nebo jiné velké výdaje.
  • Přehled o financích. Společný účet vám poskytne komplexní přehled o vašich rodinných příjmech a výdajích. Díky tomu budete mít lepší kontrolu nad svými financemi a budete se moci lépe rozhodovat o tom, kam budou vaše peníze směřovat.
  • Zjednodušení finančního plánování. Nemusíte počítat, kdo co zaplatí, všechny platby odcházejí z jednoho účtu.
  • Posílení vašeho partnerského vztahu. V konečném důsledku společný účet posiluje sdílením financí i váš partnerský vztah.

 

 

Zrušení společného účtu pro manžele

Podmínky zrušení společného účtu se liší v závislosti na tom, zda jde o účet dvou rovnocenných spolumajitelů, nebo o účet majitele a disponenta.

Společné mKonto může vypovědět samostatně každý ze spolumajitelů, i bez souhlasu druhého spolumajitele.

Zrušení účtu majitele a disponenta je možné pouze ze strany majitele. Ten také může kdykoli omezit nebo zrušit práva disponenta. Samozřejmě má kdykoli právo zrušit i samotný účet nebo odstoupit od smlouvy.

Zrušení společného účtu přináší trable v podobě rozdělování peněz. Ve společném životě a hlavně ve společné domácnosti vám ale společný bankovní účet může velmi ulehčit správu financí.

 

 

Společný účet manželů po smrti

U všech typů společných bankovních účtů manželů nebo i partnerů lze ošetřit situaci tak, aby disponent mohl s účtem nakládat i v případě nemoci či smrti majitele účtu. Stačí, když majitel účtu předem určí rozsah práv a stanoví, že jeho smrtí disponentská práva partnera k účtu nekončí.

V takové situaci nezůstává pozůstalý partner zcela bez prostředků, ovšem ke dni úmrtí majitele se celá částka finančních prostředků na účtu stává předmětem dědického řízení. U spolumajitelského účtu nabízeného mBank je tomu jinak, předmětem dědického řízení je pouze polovina uložených finančních prostředků zesnulého.

 


 

 

 

 

 

 

 

Kategorie:

Produkty