zpátky

Na co si dát pozor při koupi domu a bytu

Koupě nemovitosti

 

Nákup nemovitosti: Poradíme vám, na co si dát pozor

Koupě domu je velký závazek často na celý život. Nemalá investice do špatné nemovitosti se vám může pěkně vymstít. Poradíme vám, na co si dát při koupi pozor, abyste se nespálili.

 

 

Na co si dát pozor při koupi domu?

Při koupi nemovitosti není výběr té správné hypotéky jediným úskalím. Dejte si pozor na následující věci, a vyvarujte se tak zbytečných komplikací.

 

1. Špatný technický stav domu
Především při nákupu staršího domu je stěžejní kontrola dobrého technického stavu nemovitosti. Ne všechny vady ale umí laik odhalit pouhým okem. Před uzavřením obchodu si od majitele vyžádejte platné revize elektřiny, plynu i komína a nechte dům prohlédnout zkušeným stavařem, případně statikem, který dokáže objevit i na první pohled neviditelné nedostatky.

Tip: Do pěti let od nákupu nemovitosti máte nárok na reklamaci tzv. skrytých vad. Ty jsou charakteristické tím, že se projeví až později, přestože v době podpisu kupní smlouvy již existovaly.

 

2. Právní vady
Nejen samotný nákup, ale i následné bydlení mohou zkomplikovat právní vady. Ještě před podpisem smlouvy o koupi nemovitosti si ověřte, zda dům není zatížen:

  • věcným břemenem,
  • zástavním právem,
  • exekucí.

Nezřídka se také stává, že prodávající není ve skutečnosti majitelem nemovitosti nebo že dům vlastní více osob, které o jeho prodeji nevědí, příp. s ním nesouhlasí.

Potřebné informace právního charakteru zjistíte na katastru nemovitostí a v listu vlastnictví, který je k dostání mimo jiné také na pobočkách Czech POINTu.

 

3. Nevyhovující okolí
Při výběru nového domu je zásadní nejen nemovitost samotná, ale i její okolí, a to nejen z pohledu občanské vybavenosti (dostatek obchodů, ev. restaurací, dostupných školek a škol, zdravotní péče apod.).

Pozornost věnujte věcem a stavbám, které v okolí svého budoucího domova nechcete (těžební lomy, průmyslové zóny, dálnice atd.). Plány o plánovaných výstavbách najdete v územním a registračním plánu, do kterého můžete nahlédnout online nebo na příslušném obecním, případně městském úřadě.

 

 

Na co se ptát při koupi domu?

Při koupi domu se snažte o nemovitosti zjistit maximum informací. Rozhodující mohou být například:

  • náklady na provoz,
  • sousedské vztahy,
  • dopravní dostupnost (kdy bývají dopravní zácpy a jaké hrozí zdržení).

Během první prohlídky se tak nezdráhejte doptat na všechno, co vás zajímá.

 

 

Na co si dát pozor při koupi bytu?

Koupě bytu je v zásadě velmi podobná koupi domu. Kromě technického stavu, právních vad a vyhovujícího okolí se ale zaměřte ještě na následující body.

 

1. Nedoplatky a pokuty
Pokud se s nemovitostí pojí nedoplatky, nebo dokonce pokuty, po přepisu v katastru přejdou automaticky na nového majitele. Protože jsou byty pronajímány častěji než rodinné domy, typickým příkladem jsou nedoplatky za energie po předchozích nájemnících. Dluh ale může způsobit i sám majitel například vůči společenství vlastníků.

 

2. Nespolehliví sousedé
S nákupem bytu se automaticky stáváte součástí komunity, která má ve sdíleném vlastnictví celou budovu. Je tedy důležité se ujistit, že jsou vaši potenciální sousedé spolehliví lidé.

Od majitele bytu si vyžádejte roční výpis za služby, ze kterého zjistíte, zda všichni řádně splácí své závazky vůči společenství vlastníků. Za případné dluhy totiž ručí členové společenství v poměru podle velikosti svého podílu na společných prostorách.

 

3. Nevýhodná družstevní smlouva
Před koupí družstevního bytu se podrobně seznamte s právy a povinnostmi jednotlivých družstevníků. Důležitá je výše pravidelných i jednorázových poplatků, ale například i souhlas družstva s případným pronájmem bytu, pokud nemovitost kupujete jako investiční.

 

 

Na co se ptát při prohlídce bytu?

Už při první prohlídce bytu se můžete zeptat na doplňující informace, které vám pomohou v rozhodování. Zajímejte se například o to:

  • kolik je naspořeno ve fondu oprav,
  • které části budovy jsou po rekonstrukci, případně jaké rekonstrukce se chystají,
  • zda k bytu náleží další úložné prostory, jako například sklep či část půdy, nebo zahrádka.

Výběr jste zdárně zvládli a vysněnou nemovitost máte na dosah ruky? Spočítejte si, na kolik by vás vyšla výhodná hypotéka od mBank. Půjčíme vám až 90 % kupní ceny nemovitosti na 30 let bez poplatků za vyřízení.

 

 

 

 

 

Kategorie:

Produkty, Aktuality