zpátky

Bezpečná mBank - poslední díl - bezpečnost platebních karet

 Milí klienti,

v rámci posledního dílu našeho seriálu Bezpečná mBank jsme se rozhodli vám připomenout základní pravidla bezpečného zacházení s platební kartou. Blíží se doba dovolených a zvýšeného používání platebních karet v zahraničí, a tak věříme, že vám náš článek pomůže lépe a bezpečněji zacházet s vašimi kartami.

Toto téma jsme již v rámci Bezpečné mBank probírali. Platební karta je klíčem k našim penězům a opatrnosti tedy není nikdy dost. Tak nám dovolte zopakovat si spolu s vámi několik základních pravidel.

 

  • Svou  kartu nikomu nepůjčujte, a to ani členům rodiny.

 

  • Svůj PIN si zapamatujte. V žádném případě jej nenoste napsaný v peněžence nebo dokonce přímo na kartě. Nikomu jej nesdělujte!

 

  • Pravidelně kontrolujte, zda máte svou kartu skutečně stále u sebe a neztratili jste ji. Čím dříve její ztrátu bance ohlásíte, tím je menší riziko jejího zneužití.

 

  • Vždy u sebe mějte telefonní číslo, na kterém můžete svou kartu v případě ztráty okamžitě zablokovat. Ztrátu karty hlaste bance co nejrychleji.

 

  • Svou kartu nenechávejte bez dozoru, mějte ji vždy na očích. Nedávejte ji z rukou ani v restauraci nebo v hotelu. Kartu nikdy nenechávejte jako zástavu obchodníkovi či například v půjčovně automobilů. Každý pak může snadno opsat číslo karty, její expiraci a především CVC nebo CVV* kód na zadní straně karty. Tyto údaje pak umožní podvodníkovi nakoupit v jakémkoliv internetovém obchodě.

 

* Kódy CVC (Card Verification Code – MasterCard) a CVV (Card Verification Value – Visa) jsou dodatečná čísla umístěná na zadní straně karet u podpisového vzoru. Užívají se pro zvýšení ochrany před zneužitím při elektronickém převodu peněz.

 

  • Při placení kartou si zkontrolujte správnost údajů a částku na stvrzence a ujistěte se, že karta, kterou vám obchodník či číšník vrátil, je skutečně vaše.

 

  • Pokouší-li se obchodník kartu načíst v několika různých terminálech, je to podezřelé. Mějte na paměti, že každý terminál vydává potvrzení o platbách, a to i v případech, že neproběhnou.

 

  • Kartu používejte nejlépe v bankomatech uvnitř bankovních poboček nebo v jejich blízkosti. Taková zařízení často hlídají kamery.

 

  • Pokud bankomat vaši kartu zadrží bez jakékoliv informace na obrazovce či lístečku, neodcházejte od bankomatu a ihned se spojte se svou bankou. Stejně postupujte i v případě, že z bankomatu nevyjely bankovky. Může na něm být instalováno zařízení, které bankovnky zadržuje.

 

Tip:

V internetovém bankovnictví si můžete kdykoliv zdarma nastavit na své kartě limit pro platby u obchodníků a pro výběry z bankomatu.
Cestujete-li do země, kde předpokládáte vyšší riziko zneužití platební karty, můžete si nastavit pro svou platební kartu nižší denní limit, který si po svém návratu z dovolené opět podle své potřeby zvýšíte.

Tyto operace nejsou zpoplatněné a limity si můžete měnit zdarma a kdykoliv potřebujete. Obecně však nedoporučujeme vysoký denní limit, a to zejména z důvodu případného odcizení či zneužití karty.

Stejným způsobem si můžete na své kartě snížit limit pro internetové platby na 0 Kč. Tím zabráníte zneužití karty na internetu. Pokud v e-shopu chcete sami nakoupit, dočasně zvednete limit pro internetové platby a po skončení nákupu je nastavíte opět na nulu.

Kategorie:

Bezpečnost