zpátky

7 nevýhod „drobáků“

Halíře dělaj talíře. Tohle přísloví už jste nejspíš někdy slyšeli a třeba jste se mu jen ironicky ušklíbli. Ale napadlo vás někdy, kolik peněz měsíčně utratíte za zdánlivě levné maličkosti? A kolik mincí a bankovek už jste za život vytrousili z kapes?


Mám jenom drobáky
Máme tendenci vnímat mince v peněžence jen jako drobné. Obvykle jim tak i říkáme. Pro zajímavost jsme si spočítali, kolik takových drobných dokáže člověk utratit za jeden den: Ráno si koupí třeba coffee to go za 25 korun  a k tomu muffin za 20, pak jde kolem trafiky a zaujme ho titulek, tak si koupí časopis za 30, po obědě točenou zmrzlinu za 20, cestou z práce domů překvapí malý hlad, to máme párek v rohlíku za 30, a nakonec se mu zželí prodavačky květin na zastávce tramvaje – za 20. A kde to jde, nechá spropitné.


Ani nemá pocit, že by utrácel. Podobným způsobem ale utratí nějakých 150 korun za den. To je 1050 korun za týden a zhruba 4500 korun za měsíc. A ruku na srdce – kdybyste ty drobné po kapsách neměli, spoustu výše uvedených maličkostí si nekoupíte, protože je prostě vůbec nepotřebujete. A mít měsíčně o 4500 korun víc už rozhodně není drobný finanční rozdíl!


Nemám ani drobák, ale za celý měsíc jsem si nic nekoupil
Dostanete výplatu, plánujete šetřit, ale na konci měsíce najednou nic nemáte. A vlastně ani nevíte, za co jste všechny peníze utratili. Díky platební kartě a internetu alespoň hned vidíte, jaké nákupy jsou vaše Achillova pata, a můžete je omezit. V internetovém bankovnictví mBank jsme pro vás za tímto účelem vytvořili Správce financí. Abychom hotovosti nekřivdili – můžete si samozřejmě vést podrobný finanční deník, schovávat si účtenky nebo zapisovat každý koupený rohlík…


Asi jsem ty drobáky někde vytrousil
Peníze mají nepříjemné sklony opouštět kapsy a zůstávat na neznámých místech. Nebo v nich naopak zůstávají, když se to vůbec nehodí – třeba když si potřebujete oblečení vyprat. Peněženka má tendence opouštět kapsy podstatně slabší, ale zato jí někteří lidé moc rádi pomáhají. Máte-li v ní větší množství hotovosti, dost to zabolí. Tisícovku si na dálku nezablokujete a v bance vám novou nikdo nevydá.


Peněženka váží tunu
Kdo z nás nikdy neslyšel při placení slova: „Musím vám to holt vrátit takhle, když menší nemáte”? Nejen že nemáte chuť to ani počítat, ale vaše peněženka ztěžkne a nabyde na objemu tak, že si ji do kapsy u kalhot už nenacpete.


Zdržujete ve frontě
Placení kartou, zvlášť bezkontaktní, je extrémně rychlé. Pokud se ale u kasy zdlouhavě hrabete v peněžence a hledáte přesný obnos mezi haldou mincí, lidi za vámi ve frontě obvykle dostávají infarktové stavy.


Bacilonosiči
Na rozdíl od platební karty, na kterou saháte jenom vy, projdou mince a bankovky denně rukama desítek lidí. A nikdy nevíte, kdo z nich má třeba žloutenku. A máte snad čas si po každém placení umýt ruce?


Nadělají vám díry do kapes
Jestli v kapse pravidelně nosíte tuny kovových mincí, nemůžete se pak divit, že ji máte děravou. Zní to jako výtka od vaší mámy? Tím spíš to tak je. Rodiče mají vždycky pravdu.
 

Kategorie:

Bezpečnost

Tagy:

mkonto, karta