V minulých dílech našeho seriálu o bezpečnosti, připravovaného ve spolupráci s Avastem, českým antivirovým řešením, jsme vám ukázali, co je a co není bezpečné chování na internetu. Člověk se ale většinou začne řídit podobnými radami, až když ví, co se mu skutečně může stát. Proto jsme se rozhodli přiblížit vám alespoň základní rizika. A právě viry jsou jedním z těch nejzajímavějších.
Název virus dostal tento typ počítačových programů proto, jakým způsobem se šíří – zkopíruje sám sebe do jiného programu, který se tak stane jeho hostitelem a zároveň přenašečem. Z počítače do počítače se pak dostává kopírováním tohoto hostitele, a to jak off-line (když například vložíte infikované CD nebo flash disk), tak on-line (stažení programu, kliknutí na odkaz), což je pro něj daleko snazší cesta. Zvládne to v úplné tichosti, takže nebohý uživatel kolikrát ani neví, že viru pomáhá.
V lepším případě jen otravuje
Některé viry vám zničí den, jiné dokáží zničit uložená data nebo úspory. Vir je schopný ovládnout napadený systém, takže váš počítač pak například provádí akce, o které jste se ho vůbec neprosili. Odpojuje vás od internetu, vypíná programy, spouští jiné… Nejhorší případy bohužel končí destrukcí dat nebo spíš vytunelováním vašeho konta, zatímco vy vůbec ani netušíte, že se do vašeho zařízení dostal vir. Je logické, že hacker chce z útoku něco mít, a proto ho provádí nenápadně. Virus mu pak umožní získat třeba vaše hesla.
„V poslední době jsou rozšířené třeba i viry, které znepřístupní data uložená na počítači nebo telefonu a za jejich zpřístupnění požadují od uživatele nemalou sumu peněz,“ říká Jan Zíka, bezpečnostní analytik Avastu, a dodává, že takovému typu virů se říká ransomware. |
Vyhněte se nebezpečný situacím
Nikdy do svého zařízení nestahujte nic, co dobře neznáte, ze stránek, které neznáte (a zejména jsou-li plné pochybných reklam na hazard, hubnutí nebo erotické služby). Infikovaný soubor může číhat v příloze nevyžádaného e-mailu, ale i v odkazu ve zprávě od přítele na Facebooku. Virus totiž umožní hackerovi napadat i profily na sociálních sítích a jednat za jejich majitele. Často se s ním setkáte na stránkách slibující stažení filmu zdarma nebo v instalačním souboru zajímavého programu. Proto byste všechny aplikace měli stahovat z oficiálních obchodů, i když je to někdy za poplatek.
Máte-li podezření, že je váš systém zavirovaný, odstraňte všechny dočasné soubory a spusťte antivirovou kontrolu.
Postupem času vznikla řada antivirových programů, které dokázaly zařízení před virem ochránit. Ovšem jak se technologie vyvíjejí, i hackeři neustále zdokonalují své škodlivé programy. Je to vlastně jako závod, ve kterém jste vždy jen o krůček napřed. Proto je tak důležité svůj antivir pravidelně aktualizovat.
Sice se ustálil název počítačový vir, ale dnes už jsou škodlivé programy běžné i na chytrých telefonech nebo dokonce ve strojích. Například automobilka Tesla, která vyrábí elektromobily obsahující důmyslný software s připojením na internet, nechává bezpečnost svých vozů testovat nejen v crashtestech, ale i na hackerských konferencích.
5 nejznámějších virů
Abyste měli lepší představu o tom, co takový virus dokáže, představíme vám pětici z těch, které jsou slavné po celém světě.
Brain – úplně první virus vznikl před 30 lety. V roce 1986 se šířil jen na disketách a v počítači způsoboval jen jejich pomalé čtení.
Michelangelo – o jeho přítomnosti se vědělo už v roce 1991, ale v napadených počítačích nic nedělal. Až v roce 1992 v den narození Michelangela Buonarroti způsobil v desítkách tisíc počítačů nedostupnost některých dat pro běžného uživatele.
Melissa – v roce 1999 se jako první šířil přílohou e-mailů. Příjemce e-mailu si myslel, že otevírá dokument s adresami pornografických stránek a přístupovými hesly. Místo toho rozeslal kopie viru všem lidem ve svém adresáři. Vir sice neškodil, ale šířil se tak rychle, až zavinil zhroucení tehdejších e-mailových serverů.
I Love You – to virus jen sliboval, ale přitom se především snažil získat čísla a PIN kódy kreditních karet. Jako příloha e-mailu se v roce 2000 dostal k 10 % všech počítačů s připojením k internetu, tedy k neuvěřitelným 45 milionům. Škody, které zavinil, se vyšplhaly na 5,5 miliard USD.
Flame – spekuluje se o tom, že moderní a velmi rafinovaný virus vytvořila v roce 2012 některá z vládních institucí, aby mohla na dálku kontrolovat osoby kdekoli na světě. Používá váš mobil, jak se mu zlíbí – nahrává zvuk, natáčí videa nebo třeba ukládá, co napíšete. Získaná data pak samozřejmě odesílá na patřičný server.